Aktualności i galeria

Rekrutacja do przedszkola
Dlaczego warto czytać dziecku?
Badania potwierdzają, że głośne czytanie dziec...

Badania potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:

 1. buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem,
 2. zaspokaja potrzeby emocjonalne,
 3. wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości,
 4. uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu,
 5. przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania,
 6. uczy myślenia,
 7. rozwija wyobraźnię,
 8. poprawia koncentrację,
 9. ćwiczy pamięć,
 10. przynosi wiedzę ogólną,
 11. ułatwia naukę,
 12. uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną,
 13. rozwija poczucie humoru,
 14. jest znakomitą rozrywką,
 15. zapobiega uzależnieniu od mediów,
 16. chroni przed negatywnymi wpływami ze strony otoczenia i kultury masowej,
 17. pomaga w rozwiązywaniu problemów,
 18. jest zdrową ucieczką od nudy,
 19. jest profilaktyką działań aspołecznych,
 20. kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.
Dzień Edukacji Narodowej w Przedszkolu w Zabełkowie: Podziękowania i Emocje
Dnia 16 października Przedszkole w Zabełkowie ob...

Dnia 16 października Przedszkole w Zabełkowie obchodziło wyjątkowe święto, które stanowi hołd złożony nauczycielom i pracownikom oświaty. Dzień Edukacji Narodowej to czas, kiedy wszyscy uczestnicy życia przedszkolnego spotykają się, by podziękować nauczycielom za ich trud, poświęcenie i wkład w rozwijanie wiedzy i umiejętności najmłodszych mieszkańców Zabełkowa. Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej w Przedszkolu w Zabełkowie były niezwykle wzruszające i pełne radości. Dzieci, przy wsparciu swoich nauczycieli, przygotowały mini program artystyczny, w którym wyrazili swoją wdzięczność w formie wierszy i piosenek. Smyki i Bystrzaki nie tylko wyczarowały uśmiechy na twarzach pracowników przedszkola, ale także wzruszyły ich serca. Na uroczystości nie zabrakło także głosu przedstawicielek Rady Rodziców, które są częścią tej niezwykle zaangażowanej społeczności przedszkolnej. Pani Angelika Krupa i Pani Michalina Studnic podziękowały nauczycielom i pracownikom przedszkola za trud włożony w edukację ich dzieci, ale także za cierpliwość i zrozumienie, które okazują każdemu maluchowi. Ich słowa były pełne ciepła i wdzięczności, podkreślając, że to wspólny wysiłek rodziców i nauczycieli sprawia, że dzieci rozwijają się i uczą w tak przyjaznym i inspirującym otoczeniu. Na zakończenie uroczystości kadra przedszkola zostały obdarowane pięknymi kwiatami oraz słodkim prezentem w postaci tortu. To gest, który miał na celu wyrazić wdzięczność za ich pracę oraz podkreślić, że są niezwykle ważnymi osobami w życiu każdego malucha. Dzień Edukacji Narodowej w Przedszkolu w Zabełkowie był nie tylko okazją do podziękowań i wzruszeń, ale także do wyrażenia wdzięczności i docenienia pracy wszystkich pracowników przedszkola, która ma nieoceniony wpływ na kształtowanie przyszłości najmłodszych obywateli. To święto, które przypomina o roli edukacji w budowaniu społeczeństwa i rozwoju każdego dziecka. Dla wszystkich uczestników uroczystości pozostanie to niezapomniane przeżycie, które przypomniało, że praca z najmłodszymi jest jednym z najważniejszych elementów życia społecznego i kształtowania przyszłości.

Wycieczka Przedszkolaków z Zabełkowa do Tworkowa: Niezapomniana Przygoda Pełna Odkryć i Wrażeń!
2 października przedszkolaki z Zabełkowa wyruszy...

2 października przedszkolaki z Zabełkowa wyruszyły na niezapomnianą wycieczkę do malowniczej miejscowości Tworków. To wyjątkowe wyjście przyniosło dzieciom wiele radości, a jednocześnie stanowiło ciekawą lekcję historii, kultury i przyrody. Głównym punktem programu wycieczki było odwiedzenie wozowni Ruin Zamku w Tworkowie. To miejsce, które skrywa historię wielu pokoleń i zachwyciło naszych małych odkrywców. Dzieci miały okazję poznać fascynującą historię zamku, zobaczyć ruiny, które kryją tajemnice minionych wieków, oraz odkryć uroki tej przepięknej okolicy. Wizyta w wozowni była prawdziwym czasem podróży w przeszłość, a przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały opowieści przewodnika. Kolejnym niezwykłym punktem programu była wystawa z okazji 100-lecia zjednoczonego łowiectwa. Organizowana wspólnie przez Zarząd Okręgowy Katowice - koła łowieckie Rejonu Rybnickiego Polskiego Związku Łowieckiego oraz Gminę Krzyżanowice, ta wystawa była pełna interesujących informacji i pięknych eksponatów związanym z historią i tradycjami łowieckimi. Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się, jak ważne jest ochrona przyrody i szacunek dla zwierząt. Wystawa ta na pewno pozostawiła trwałe wrażenia w sercach naszych małych gości. Wizyta w Tworkowie była również okazją do kontaktu z przyrodą. Dzieci miały możliwość spacerować po malowniczym parku, obserwować rośliny i ptaki, a także uczyć się szanować otaczającą przyrodę. To ważne lekcje o odpowiedzialności za naszą planetę, które pozostaną w pamięci dzieci na długo. Przedszkolaki odwiedziły także Gminny Zespół Oświaty oraz Gminny Ośrodek Kultury. To wspaniałe miejsca, w których mogły dowiedzieć się o lokalnym życiu społeczności i aktywności kulturalnej. Dzieci miały możliwość podziwiania prac artystycznych i poczuć atmosferę kultury na własnej skórze. Wycieczka do Tworkowa była nie tylko źródłem wiedzy, ale również doskonałą okazją do integracji i zabawy. Dzieci spędziły razem czas, dzieląc się wrażeniami i emocjami. To także ważny aspekt rozwoju społecznego naszych przedszkolaków. Wracając do Zabełkowa, nasi mali odkrywcy mieli pełne serca wrażeń i wspomnień. Ta wycieczka była niezapomnianym doświadczeniem, które połączyło zabawę z nauką i pozwoliło dzieciom lepiej zrozumieć otaczający świat. Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tego wspaniałego wyjścia, które na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków.

Dzień Chłopaka
W Przedszkolu w Zabełkowie zawsze znajduje się p...

W Przedszkolu w Zabełkowie zawsze znajduje się powód do świętowania i tworzenia niezapomnianych wspomnień.
W tym roku obchodziliśmy Dzień Chłopaka w sposób, który na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych małych mężczyzn. To był dzień pełen uśmiechów, zabawy i, co najważniejsze, szaleństwa w samochodzie! Wiele przedszkoli na całym świecie obchodzi Dzień Chłopaka, by uhonorować wszystkich wspaniałych chłopców w naszym życiu. W Przedszkolu w Zabełkowie, postanowiliśmy uczcić ten dzień w nieco inny sposób, a mianowicie poprzez niezwykłą sesję zdjęciową w samochodzie. Dla naszych przedszkolaków była to niezapomniana przygoda. Każde zdjęcie było niepowtarzalne i pełne uroku, oddając charakter i osobowość każdego z naszych małych modeli. Z pewnością będą to pamiątki, które rodzice będą chcieli zachować na lata. Po sesji zdjęciowej przyszedł czas na wspólne świętowanie i podziękowanie naszym małym chłopcom za to, że są tak wyjątkowi. Dzień Chłopaka był pełen radości, zabawy i miłości. Chłopcy mieli okazję poczuć się wyjątkowo i docenieni, a my jako przedszkole jesteśmy dumni, że mogliśmy im to zapewnić. Dziękujemy naszym małym bohaterom za to, że codziennie przynoszą uśmiech na nasze twarze. To był wyjątkowy dzień, który zostanie na zawsze w naszych sercach. Chłopcy w Przedszkolu w Zabełkowie są niesamowici, a Dzień Chłopaka to doskonała okazja, by im to przypomnieć.

Przedszkolaki z Zabełkowa na Wędrówce po Meandrach Odry w Poszukiwaniu Jesieni.
Jesień to magiczny czas roku, kiedy przyroda obda...

Jesień to magiczny czas roku, kiedy przyroda obdarza nas swoimi najpiękniejszymi kolorami. W Przedszkolu w Zabełkowie postanowiliśmy wykorzystać tę okazję, aby w pełni cieszyć się urodą jesieni. Dlatego wraz z naszymi przedszkolakami wyruszyliśmy na niezwykłą wędrówkę po Meandrach Odry, aby odkryć wszystkie jej uroki. Meandry Odry to obszar o niezwykłej urodzie, który w szczególny sposób prezentuje swoje piękno w okresie jesiennym. Smyki i Bystrzaki nie mogli się doczekać, aby wyruszyć na tę ekscytującą przygodę. Z wygodnymi butami i ciepłymi kurtkami, byli gotowi na odkrywanie jesieni w pełni. W trakcie naszej wędrówki po Meandrach Odry, dzieci miały okazję zbierać barwne liście, gałązki i orzechy. Dla najmłodszych uczestników tej wyprawy, to była prawdziwa skarbnica przyrody. W trakcie spaceru, nasi przedszkolacy ćwiczyli umiejętność rozpoznawania kształtów, kolorów i faktur. Roślinność i drzewa w Meandrach Odry dawały mnóstwo materiału do nauki. Dzieci z zapałem zbierały różne liście, porównywały ich kształty i kolory, a także wykorzystywały je do tworzenia prostych kompozycji artystycznych. Nasza wędrówka po Meandrach Odry nie tylko pozwoliła dzieciom odkryć piękno jesieni, ale również dostarczyła niezapomnianych wspomnień. Dzieci miały okazję do radosnego biegania po kolorowych liściach, słuchania szumu wiatru w drzewach i podziwiania odbicia jesieni w wodzie rzeki. Wędrówka po Meandrach Odry to nie tylko spacer, to przygoda, która na długo pozostanie w sercach naszych przedszkolaków. Dzięki takim wyjątkowym doświadczeniom dzieci uczą się szacunku do natury i zdobywają wiedzę, która pomoże im kształtować ekologiczne wartości przez całe życie.

Inspirująca Wizyta Pani Cecylii Kogut z Biblioteki Publicznej w Krzyżanowicach w Przedszkolu w Zabełkowie
Wizyta specjalnego gościa w przedszkolu to zawsze...

Wizyta specjalnego gościa w przedszkolu to zawsze wyjątkowe wydarzenie. Tym razem mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć Panią Cecylię Kogut, bibliotekarkę z Biblioteki Publicznej w Krzyżanowicach. Jej wizyta w Przedszkolu w Zabełkowie była pełna inspiracji, edukacji i niezapomnianych chwil. Pani Cecylia Kogut to nie tylko bibliotekarka, ale również prawdziwa pasjonatka literatury i edukacji. Wiedza i zapał, jakie przyniosła ze sobą do przedszkola, były nieocenione. Od samego początku wizyty dzieci mogły poczuć jej entuzjazm i miłość do książek. Spotkanie rozpoczęło się od magicznego momentu, kiedy Pani Cecylia otworzyła książkę i zaczęła czytać. Jej niesamowity talent opowiadania sprawił, że dzieci wchłaniały każde słowo i wizualizowały historie w swoich wyobraźniach. Opowieści, które wybraliśmy do tego spotkania, były pełne przygód, magii i ważnych przesłań. Podczas wizyty Pani Cecylia podkreślała, jak ważna jest rola czytania w życiu każdego dziecka. Wspominała, że książka to skarb, który pozwala odkrywać nowe światy, rozwijać wyobraźnię i zdobywać wiedzę. Jej przesłanie było proste: "Czytajcie, kochajcie książki i odkrywajcie nowe możliwości." Chcielibyśmy serdecznie podziękować Pani Cecylii Kogut za wizytę w naszym przedszkolu. Jej entuzjazm, mądrość i miłość do literatury sprawiły, że spotkanie to było niezwykłe i inspirujące. Mam nadzieję, że to dopiero początek naszej współpracy, a nasze dzieci będą miały okazję do jeszcze wielu spotkań z wspaniałym światem książek.

Bystrzaki
Codziennie do przedszkola chodzimyi do najstarszej...

Codziennie do przedszkola chodzimy
i do najstarszej grupy Bystrzaków już należymy.
Pani Michasia i Pani Marta czekają na nas,
by w krainę zabaw i nauki ruszyć zaraz.
My Bystrzaki dużo energii mamy, więc chętnie na zajęciach aktywnie działamy.

Bo rzecz to wielka niesłychanie, gdy Bystrzakiem się zostanie.
Wtedy trzeba wszystko wiedzieć, pięknie bajkę opowiedzieć,
narysować, tańczyć, śpiewać, na nikogo się nie gniewać.
Znać zasady wychowania, pięknie uczyć się czytania.
W głowach wiedza zostać musi, choć lenistwo człeka kusi.

Jednak nam niestraszne trudne prace.

My jesteśmy Bystrzakami! Zawsze chcemy być zuchami!

Nowe Sale Po Remoncie w Przedszkolu w Zabełkowie – Nowa Przestrzeń Dla Naszych Maluchów
W przedszkolu w Zabełkowie zapanował euforyczny ...

W przedszkolu w Zabełkowie zapanował euforyczny nastrój, a powód jest bardzo wyraźny: nowe sale po remoncie! Po wielu miesiącach planowania i pracy, nasze przedszkole jest gotowe na przyjęcie naszych najmłodszych w jeszcze lepszych i bardziej komfortowych warunkach.

Remont naszego przedszkola, który został wykonany w ramach projektu pod nazwą „Termomodernizacja budynku przedszkola w Zabełkowie wraz z wymianą źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej na terenie Gminy” był długo oczekiwanym wydarzeniem. Nasza placówka istnieje od wielu lat i pomimo jej cennej historii, czas przyniósł potrzebę odnowienia przestrzeni. Prace rozpoczęły się z początkiem i obejmowały nie tylko estetyczną modernizację, ale także poprawę funkcjonalności.

Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest odnowienie i dostosowanie sal do potrzeb naszych maluchów. Każda sala została pomalowana w jasnych, przyjaznych kolorach, które tworzą ciepłą i inspirującą atmosferę. Pojawiły się także piękne dekoracje na ścianach. Nowy układ mebli, krzeseł i stolików, stworzyły ergonomiczne miejsca do nauki i zabawy.

Reakcje naszych przedszkolaków na nowe sale są niezwykle radosne. Ich uśmiechy, zachwyty i radość z nowej przestrzeni są nie do opisania. Nowe sale stają się miejscem, gdzie dzieci uczą się, rozwijają i tworzą niezapomniane wspomnienia.

Remont naszego przedszkola w Zabełkowie to ogromny krok w kierunku zapewnienia jeszcze lepszej edukacji i opieki naszym maluchom. Nowe sale są przestrzenią, gdzie rozwijają się nasi najmłodsi, a także miejsce, gdzie odbywają się piękne chwile nauki i zabawy.

Jesteśmy przekonani, że nowe sale po remoncie w przedszkolu w Zabełkowie przyczynią się do jeszcze lepszego rozwoju naszych przedszkolaków i stworzą dla nich bezpieczne i inspirujące środowisko. To przełomowy moment w historii naszej placówki, który będziemy celebrować wraz z naszymi maluchami i ich rodzicami.

Gala laureatów przy ruinach zamku w Tworkowie
Dnia 24 czerwca przy ruinach zamku w Tworkowie odb...

Dnia 24 czerwca przy ruinach zamku w Tworkowie odbył się VIII Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych Gminy Krzyżanowice oraz występ laureatów przeglądu młodych talentów i gwary śląskiej. Nasze przedszkole reprezentowali wyróżnieni w kategorii śpiew, recytacja i taniec: Wojciech Seemann, Zofia Mazur, Liliana Buba, Iga Stanuch, Agata Krupa i Zofia Klyszcz. Raz jeszcze gratulujemy

Marta Nawrocka

Spotkanie integracyjne w Rezydencji dla Seniora
Grupa starszaków wybrała razem z paniami do Rezy...

Grupa starszaków wybrała razem z paniami do Rezydencji dla Seniora na spotkanie integracyjne. Dzieci zaprezentowały krtóki program artystyczny, który został nagrodzony gorącymi brawami. Podczas zajęć dogoterapii nasi milusińscy poznały zasady zabaw ze zwierzętami. Całe spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze.

Marta Nawrocka

Gala laureatów
19 czerwca odbyło się podsumowanie roku szkolneg...

19 czerwca odbyło się podsumowanie roku szkolnego 2022/2023 czyli gala laureatów konkursów powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Nasze przedszkole miało swoje osiągnięcia we wszystkich tych dziedzinach i tak serdecznie gratulujemy osiągnięć: całej grupowe starszaków, Nikodemowi Rycka, Kacprowi Chłapek, Wojtkowi Seemann, Paulinie Brańskiej, Lilianie Buba, Idze Stanuch, Zofii Mazur, Zofii Klyszcz, Agacie Krupa, Marcie Hiltawskiej i Amelii Kupka. Nagrodzone zostały również panie nauczycielki przygotowujące do konkursów Anna Nowak i Marta Nawrocka.

Pożegnanie przedszkola
16 czerwca 2023r. odbyła się uroczystość zako...

16 czerwca 2023r. odbyła się uroczystość zakończenia roku przedszkolnego- pożegnania
starszaków. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć, podróży po porach roku i żywiołach
szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań. Czas leci nieubłaganie i te dzieci, które
jeszcze niedawno przekraczały po raz pierwszy progi przedszkola, dziś szykowały się do
rozpoczęcia kolejnego etapu w życiu - edukacji szkolnej.  Uroczystość rozpoczęła się od
przywitania przez panią Dyrektor placówki zebranych gości w szczególności panią Dyrektor
Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Tworkowie panią Darię Wieczorek, księdza
parafii Zabełków, nauczycieli, pracowników przedszkola, rodziców oraz dzieci. Potem była
część artystyczna, wiersze i piosenki opowiadały o pożegnaniu, tęsknocie, ale i nowych
zadaniach czekających przed przyszłymi uczniami. Nie mogło zabraknąć również tańców,
który wzruszyły wszystkich. Na koniec przyszedł czas na dyplomy i podziękowania. Pani
Dyrektor Daria Wieczorek dziękowała dzieciom za przedstawienie i życzyła sukcesów w
szkole, natomiast rodzicom dziękowała za szczególne zaangażowanie w pracę przedszkola.
Pożegnania zawsze są trudne, ale to pożegnanie zawiera w sobie obietnice przygody jaką jest
przecież dorastanie. Dlatego ze wzruszeniem w sercach, ale i uśmiechem na ustach, życzymy
Wam drogie starszaki – UDANYCH WAKACJI I POWODZENIA W SZKOLE!

Anna Nowak

Przedszkolny konkurs plastyczny – wyniki
Pod koniec maja 2023 r. w przedszkolu został zorg...

Pod koniec maja 2023 r. w przedszkolu został zorganizowany rodzinny konkurs plastyczny pt .: „Zdrowy styl życia w mojej rodzinie bez używek i nałogów”. Konkurs udało się zrealizować dzięki środkom finansowym z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Celem konkursu było rozwijanie kreatywności i twórczości dzieci oraz propagowanie zdrowego stylu życia bez używek i nałogów, poprzez aktywne spędzanie wolnego czasu. Dzieci wykazały się pomysłowością, kreatywnością i zaangażowaniem. Do konkursu złożono 26 prac. Przyznano następujące nagrody: I miejsce zdobyła Anna Jureczka, II miejsce Zofia Karapulka, III miejsce Zofia Trzepak.
Serdeczne gratulacje!

Marta Nawrocka

Przedszkolaki z Zabełkowa z wizytą w Starostwie powiatowym w Raciborzu
Starostwo Powiatowe w Raciborzu 06.06.2023 odwied...

Starostwo Powiatowe w Raciborzu 06.06.2023 odwiedzili niezwykli goście - dzieci z grupy
starszej z Przedszkola w Zabełkowie wraz z wychowawcą grupy Anną Nowak, nauczycielką
Martą Nawrocką i pomocą Teresą Fidler. Celem wizyty było zapoznanie z pracą urzędu,
zwiedzanie budynku oraz spotkanie z osobami na co dzień pracującymi w urzędzie. Do tych
osób należał przede wszystkim Wicestarosta powiatu raciborskiego pan Marek Kurpis, który
pod nieobecność pana Starosty Grzegorza Swobody zaznajomił dzieci nie tylko z budynkiem
ale i poszczególnymi gabinetami wraz z panią Beatą Bańczyk sekretarz powiatu na czele.
Dużą atrakcją dla dzieci było zobaczenie i zwiedzenie gabinetu pana Starosty. Wszystkie
dzieci mogły usiąść przy jego biurku i poczuć przez chwilkę jak to jest być tak ważną osobą
w powiecie. Dzieci zasiadły również na krzesłach radnych w sali obrad, gdzie czekał na nich
słodki poczęstunek oraz prezentacja multimedialna odkrywająca uroki powiatu raciborskiego.
Ponadto dzieci dowiedziały się, gdzie można zarejestrować samochód czy odebrać prawo
jazdy. Ten dzień pokazał jak ważnymi w tym dniu były dzieci określone przez pana Marka
Kurpisa „krasnoludkami” gdyż wszystko było tak pięknie przygotowane i dopracowane.
Dzieci doskonale poczuły to iż czekano na ich wizytę. Na pamiątkę tego jakże niezwykłego
spotkania otrzymały od pana Wicestarosty upominki w postaci gier planszowych, maskotek i
wiele innych interesujących gadżetów. W zamian przekazały również upominek drewniane
„Drzewko szczęścia” mające na celu pamiętanie o ich wizycie. Kolejnym punktem było
zwiedzenie Zamku Piastowskiego w Raciborzu, który może pochwalić się szeregiem
unikatowych zabytków, których próżno szukać w innych miejscach na terenie naszego kraju.
Jednym z nich jest XIII-wieczna kaplica zamkowa zwana „perła śląskiego gotyku”. Dzieci
wraz z panią przewodnik zwiedziły również dziedziniec oraz kryptę i sale wystawiennicze
Zamku Piastowskiego. Nie dało się ukryć po twarzach dzieci, że ten dzień na długo
pozostanie w ich pamięci.

Anna Nowak

Dzień przyjaciela
6.06 w grupie maluchów obchodziliśmy Dzień Przy...

6.06 w grupie maluchów obchodziliśmy Dzień Przyjaciela. Był to doskonały czas do porozmawiania o tym, jak cenne jest mieć przyjaciół i jak samemu być dobrym kolegą. Wysłuchaliśmy opowiadania "Chcę mieć przyjaciela" i odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, jaka powinna być taka osoba. Zabawiliśmy się przy muzyce w "Znajdź swoją połówkę", gdzie dobieraliśmy się w pary według fragmentów figur geometrycznych. Zrobiliśmy też "Zupę przyjaźni", gdzie w garnku zmieszaliśmy wszystkie cechy dobrego przyjaciela, odrzucając na bok te niepożądane. Każdy z nas miał szansę wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie w pięknej ramce z ulubionym kolegą lub koleżanką  z grupy. Na koniec wykonaliśmy baner przyjaźni, który zawisł na naszej gazetce w sali. 

Alicja Brych

Zajęcia otwarte w szkole
Dnia 05.06.2023 dzieci z grupy starszej wybrały s...

Dnia 05.06.2023 dzieci z grupy starszej wybrały się na zaproszenie pani Eweliny Fuchs na zajęcia
otwarte do klasy III Szkoły Podstawowej. Dowiedziały się między innymi jak będzie wyglądać sala
przyszłych pierwszaków, jak wyglądają zajęcia w szkole i jak należy w niej pracować. Miały okazję nie
tylko obserwować zajęcia ale czynnie brać w nich udział. Był to bardzo ciekawy i interesujący dzień dl
przyszłych uczniów klasy I.

Anna Nowak

Dzień otwarty
1 czerwca w naszym przedszkolu odbył się Dzień ...

1 czerwca w naszym przedszkolu odbył się Dzień Otwarty. Do przedszkola przybyły dzieci wraz z
rodzicami, które od 1 września będą prawdziwymi przedszkolakami. Wszystkich przybyłych gości
przywitała pani dyrektor Anna Kubica, która przybliżyła rodzicom organizację pracy i funkcjonowanie
placówki, jako środowiska przyjaznego dziecku, otwartego na jego potrzeby oraz wychodzącego
naprzeciw oczekiwaniom rodziców. Dla miłych gości przewidziano wiele atrakcji. Dzieci wraz z
rodzicami miały możliwość zwiedzenia przedszkola, uczestnictwa w zabawach muzyczno – ruchowych
z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz plastycznych. Później nastąpiła najmilsza część dla dzieci –
możliwość pobawienia się zabawkami. Chłopcy konstruowali z klocków budowle, jeździli
samochodami. Dziewczynki bawiły się lalkami, wózkami, przyrządzały smaczne dania w przedszkolnej
kolorowej kuchni. Było wiele radości i śmiechu a na zakończenie słodka niespodzianka. Bardzo
dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia. Mamy nadzieję, że dla każdego z naszych gości – dzieci
oraz ich rodziców był to mile spędzony czas.

Anna Nowak

I Ogólnopolski Turniej Tańca On-line „JUST DANCE”
Kolejny ogólnopolski taneczny sukces dziewczynek ...

Kolejny ogólnopolski taneczny sukces dziewczynek z grupy starszaków. Tym razem
organizatorem konkursu było Niepubliczne Przedszkole Ekologiczno-Sportowe
JEDYNECZKA w Elblągu. W Konkursie wystartowało 50 placówek oświatowych, łącznie
przesłano aż 60 filmów konkursowych. Każdy taniec był wyjątkowy i jedyny w swoim
rodzaju, dlatego Jury miało nie lada wyzwanie w ocenie filmików tanecznych. Wszyscy
Uczestnicy zachwycili jurorów, ale także organizatorów wysokim poziomem artystycznym,
kreatywnością i pomysłem na występ. Głosowanie Jury odbyło się w duchu fair play, z
równymi szansami dla każdego uczestnika i grupy tanecznej. Dziewczynkom tańcem „Król
lew” udało się zająć III miejsce. Gratulacje!!!

Anna Nowak

Dzień Dziecka
„My jesteśmy dzieci jak dzieci,Czasem krnąbrne...

„My jesteśmy dzieci jak dzieci,
Czasem krnąbrne, czasem czupurne,
Ale chcemy, by księżyc świecił,
A noce nie były pochmurne…
Chcemy, by nie było dnia bez słońca,
Pracy bez pięknej radości.
Chcemy, by ziemia śpiewająca
Pełna była dobrej miłości.

W słoneczne, poniedziałkowe przedpołudnie, wszystkie dzieci z naszego przedszkola zebrały się w
ogrodzie przedszkolnym, aby radośnie obchodzić swój ulubiony dzień, czyli Dzień Dziecka. Spotkanie
rozpoczęło się od zabaw muzyczno - ruchowych dzieci z uśmiechami na buziach uczestniczyły w
zabawach popularnych takich jak „Kaczuchy” i „Dwóm tańczyć się zachciało” oraz zabawach
tanecznych do piosenek: „Boogie - woogie”, „Ręce do góry” i „Każde dziecko parę ma”. Atrakcją dnia
był dmuchany zamek, który sprawił dzieciom wiele radości. Po wspólnych pląsach i tańcach, przyszedł
czas na swobodne zabawy terenie ogródka, gdzie dla dzieci przygotowane zostały różnobarwne
zjeżdżalnie i inne atrakcje, rozstawione na trawie. Każde dziecko, wedle swojego uznania i
zainteresowania, mogło skorzystać z tego, co mu się spodobało. Dla chętnych przedszkolaków
zorganizowano stanowiska: rysowanie kredą, zabawy z chustami animacyjnymi, a także puszczanie
baniek mydlanych - tych ogromnych i maleńkich, które wznosząc się w górę pod niebo, powodowały
prawdziwy zachwyt i radość dzieci. Na zakończenie tego wesołego i pełnego wrażeń dnia, dzieci
skosztowały pyszności z wcześniej przygotowanego grilla.

Anna Nowak

Dzień żółwia w maluszkach
23 maja na całym świecie, a więc także w naszy...

23 maja na całym świecie, a więc także w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Żółwia. Okazało  się, że my maluchy sporą wiedzę na temat tych zwierząt już posiadamy. Znamy żółwie lądowe, morskie... a wodno-lądowe? Te odwiedziły nas dziś w przedszkolu! Kolega z naszej grupy razem ze swoją mamą przyniósł pokazać nam swoich dwóch małych przyjaciół. Każdy z nas mógł obejrzeć zwierzątka z bliska. Byliśmy zachwyceni! Po pożegnaniu naszych gości zabawiliśmy się jeszcze w wyścigi żółwi i poszukiwanie żółwich jajeczek w piasku. Na koniec wykonaliśmy żółwiki z wydmuszek po jajkach. Spójrzcie tylko na te maluszki!

Alicja Brych

Dzień z teatrem
Wczoraj nasze przedszkole wybrało się do świetl...

Wczoraj nasze przedszkole wybrało się do świetlicy w Zabełkowie, gdzie czekał na nas przepiękny występ grupy teatralnej. Aktorzy w bardzo zabawny sposób przenieśli dzieci do świata przygód Sierotki Marysi. W zaczarowanym lesie Marysia wraz pieskiem o imieniu Gasio i krasnoludkiem wybrała się do Królowej Tatry w celu odzyskania swoich gąsek porwanych przez lisa, spotykała kolejno bohaterów różnych baśni: Kopciuszka, Kota w butach, Czerwonego Kapturka, którzy pomagali jej podczas wędrówki. Dzieci zrozumiały, że należy pomagać sobie nawzajem, być dobrym, uczynnym, a szacunek do innych jest jedną z najważniejszych wartości. Aktorzy swymi występami wywołali uśmiech na twarzach naszych podopiecznych. Po przedstawieniu został zorganizowany konkurs plastycznych, dla dzieci, którego zadaniem było narysowanie ulubionej postaci z baśni. Spotkanie udało się zorganizować dzięki współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzyżanowicach wraz ze świetlicami w Zabełkowie i Chałupkach oraz KGW Chałupki.
Bardzo dziękujemy!

Marta Nawrocka

Dzień Mamy i Taty
Mama i tata to wielkie słowa, które są synonime...

Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem a rodzicem. Dlatego też co roku w naszym przedszkolu nauczycielki pomagają dzieciom wyrazić ich miłość do rodziców organizując Dzień Matki i Ojca. Z tej właśnie okazji 19 maja odbyła się uroczysta akademia. Pani Dyrektor Anna Kubica serdecznie przywitała wszystkich zgromadzonych składając serdeczne życzenia z okazji Dnia Rodziny. Dzieci w pięknych strojach zaprezentowały bogaty program artystyczny. Swój występ rozpoczęły maluszki, były wiersze, piosenki, tańce oraz życzenia dla kochanych rodziców. Następnie grupa starszaków pod kierunkiem pani Anny Nowak zaprezentowała teatrzyk pt.; „Mała Syrenka”. Starszaki wyrazili swoją wdzięczność i miłość w specjalnej piosence. Akcentem humorystycznym był wiersz „Rodzice”.  Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca.

Marta Nawrocka

Dzień Bliźniąt
19 maja Ogólnopolski Dzień Bliźniąt i nasza gr...

19 maja Ogólnopolski Dzień Bliźniąt i nasza grupa maluchów miała powód do świętowania... a nawet trzy powody. Rok szkolny 2022/2023 na zawsze pozostanie w pamięci pracowników przedszkola w Zabełkowie jako rok, w którym do jednej grupy uczęszczały trzy pary bliźniąt, w dodatku samych chłopców! Może nie jest to rekord świata, bo ten należy do pewnej szkoły w Chicago, która mogła się pochwalić 44 parami bliźniaków i parą trojaczków w jednym roczniku, ale na pewno jest to rekord dla Zabełkowa. Z tej okazji życzymy naszym bliźniakom wszystkiego najlepszego! 

Alicja Brych

Dzień otwarty
Gminny Przegląd Młodych Talentów
15 i 16 maja w Gminnym Zespole Oświaty, Kultury, ...

15 i 16 maja w Gminnym Zespole Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki odbył się XXVIII Przegląd Młodych Talentów. W poniedziałek miały miejsce przesłuchania w kategorii gra na instrumentach oraz śpiew. Jurorkami tych kategorii była Zuzanna Ortmanns - muzykolog i nauczyciel gry na instrumencie oraz Agnieszka Patalong – pedagog, nauczyciel gry na instrumencie oraz wokalu, dyrygent. W grupie grających odbyło się 16 wykonań, grupie śpiewaczej zostało zaprezentowanych 27 piosenek. We wtorek przesłuchania odbyły się w kategorii recytacja i taniec. W komisji konkursowej zasiadła Agnieszka Winiarczyk, emerytowany dyrektor Gminnej Bibliotek i Krzyżanowicach, Bibianna Dawid, dyrektor GCK w Gorzycach, Katarzyna Korzonek, choreograf i animator GCK w Gorzycach. Wszystkie prezentacje zostały wysoko ocenione, jurorzy zauważyli bardzo dobry poziom przygotowania występujących we wszystkich kategoriach. Został doceniony dobór repertuaru, poziom wykonania poszczególnych utworów, technika oraz ogrom pracy jaki został włożony w przygotowanie się i przygotowanie uczniów do występu, ale także sposób prezentacji.
Nasze przedszkole reprezentowali w katogorii śpiew: Zofia Mazur oraz Liliana Buba,
w kategorii recytacja: Wiktoria Mitko, Paweł Pompa, Zofia Mazur oraz Wojciech Seemann,
w kategorii taniec zaprezentowały się zespoły:
zespól taneczny w składzie: Maja Wieder, Amelia Kupka, Bianka Danuch, Wiktoria Studnic, Wiktoria Mitko, Zofia Karapulka, Rozalia Kretek, Anna Jureczka, który zaprezentował taniec hula;
zespól taneczny "Kwiaty" w składzie: Amelia Kupka, Wiktoria Studnic, Wiktoria Mitko, Zofia Karapulka, Anna Jureczka zatańczył "Taniec Kwiatów"
Zespół taneczny "Lwy" w składzie: Zofia Mazur, Iga Stanuch, Lilina Buba, Agata Krupa zatańczył do utworu "Król lew"
Zespół taneczny w składzie: Zofia Mazur, Iga Stanuch, Lilina Buba, Agata Krupa, Marta Hiltawska zatańczył taniec wróżek.
Spośród wykonawców wyłoniono następujących laureatów:
kategoria śpiew: Zofia Mazur
Kategoria taniec: Zespół „Król Lew”
kategoria recytacja: Wojciech Seemann
Serdeczne gratulacje!

Marta Nawrocka

Wizyta bibliotekarki w przedszkolu
W środowe, słoneczne przedpołudnie, 10 maja w r...

W środowe, słoneczne przedpołudnie, 10 maja w ramach współpracy, popularyzacji książek i czytelnictwa nasze przedszkole odwiedziła Pani Iweta, bibliotekarka z Filii Bibliotecznej w Chałupkach. Krzewiąc zainteresowania czytelnicze wśród dzieci, Pani Iweta pokrótce przypomniała maluchom gdzie znajduje się biblioteka, czemu służy i jak z niej korzystać. Wychowankowie, którzy nie mieli jeszcze okazji odwiedzić tego wspaniałego miejsca, zostali serdecznie do niego zaproszeni. Pani bibliotekarka zaprezentowała dzieciom książki literatury dziecięcej, które można wypożyczyć w bibliotece. Po krótkiej rozmowie, nastąpiła długo wyczekiwana przez wszystkich chwila… głośnie czytanie! Młodzi słuchacze wysłuchały wiersza „Lokomotywa”. Następnie Pani przedstawiła dzieciom teatrzyk kukiełkowy pt.„Trzy świnki”. Kolejno dzieci wysłuchały teatrzyku papierowego Kamishibai pt. „O Panach Palcach” Autor: Julian Brudzewski. Dzieciom, tak bardzo, spodobała się ta metoda czytania, że poprosiły o więcej historii. Wysłuchały zatem jeszcze jednej opowieści pt. „Dwa ptaszki”. Na koniec spotkania, Pani Iweta wręczyła dzieciom cukierki oraz wizytówki, a dzieci w podziękowaniu nagrodziły ją gromkimi brawami.
Bardzo dziękujemy Pani bibliotekarce za piękną interpretację, zapraszamy do nas ponownie. Was drodzy Rodzice, zachęcamy do czytania dzieciom i odwiedzania biblioteki w Chałupkach. To wspaniały sposób na wspólne spędzanie czasu z pociechami.

Marta Nawrocka

Wycieczka do Urzędu Gminy
9 maja wybraliśmy się z grupą starszaków do Ur...

9 maja wybraliśmy się z grupą starszaków do Urządu Gminy w Krzyżanowicach. Na miejscu czekał na nas słodki poczęstuinek. W imieniu wójta Grzegorza Utrackiego małych gości przywitali zastępca wójta Wolfgang Kroczek oraz sekretarz gminy Małgorzata Krzemien. Dzieci dowiedziały się się od pani sekretarz m.in. o tym, kim jest i co robi wójt gminy oraz jakie sprawy można załatwić w urzędzie. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały i zadawały pytania. Szczególne zainteresowanie wzbudziła mównica w sali obrad oraz zawieszone w gablotach sztandary. Mieliśmy okazję zobaczyć także gabinet samego wójta. Tam największy zachwyt wzbudził ogromny zegar. Po odwiedzinach w siedzibie gminy, udaliśmy się w dalszą podróż – by zwiedzić ruiny pałacu oraz park w Tworkowie. Na zamku pokonaliśmy kilkanaście schodów, aby wspiąć się na szczyt pałacowej wieży, gdzie podziwialiśmy panoramę Tworkowa i okolic. Następnie udaliśmy się do przypałacowego parku. Podczas spaceru dzieci mały okazję powspinać się i pozjedżać ze zjeżdżalni. Wyjazd był bardzo ciekawy i udany!

Marta Nawrocka

Obchody 3 Maja
Dnia 28 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbyła...

Dnia 28 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczęła się wniesieniem Sztandaru Szkoły oraz odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie pani dyrektor Anna Kubica przywitała wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów i przedszkolaków.Część artystyczną przedstawili uczniowie klasy 2 i 3 pod kierunkiem pani Krystyny Praszelik i Eweliny Fuchs oraz nauczyciela wspomagającego Karoliny Ciuberek. Młodzi artyści piosenką i słowem naświetlili, jak ważne było to wydarzenie nie tylko dla Polski, ale również dla Europy. Na zakończenie części artystycznej kółko wokalne pod kierunkiem pani Edyty Obruśnik zaśpiewało pieśń „Witaj majowa jutrzenko.” Mali aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Następnie odśpiewano Pieśń Szkoły i wyniesiono Sztandar Szkoły. Uroczystość szkolną uświetnił również występ taneczny grupy przedszkolaków pod kierunkiem pani Anny Nowak. Na koniec głos zabrała pani dyrektor Anna Kubica. W swym wystąpieniu podziękowała wszystkim za przygotowanie apelu oraz zwróciła uczniom uwagę na zachowanie bezpieczeństwa podczas „przerwy majowej”.

ZAGłOSUJ NA NAS
Walczymy o nagrodę publiczności w kolejnym konku...

Walczymy o nagrodę publiczności w kolejnym konkursie tanecznym. Prosimy o polubienie naszych dwóch tańców. Dziękujemy za każdy oddany głos niech idzie w świat.
Link poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=ldJKcrmPA7o&list=PLsC_DzoN0H418jYORhzXpw48rBY0Jdpwg&index=10&t=11s
https://www.youtube.com/watch?v=rBO4DgXQW4U&list=PLsC_DzoN0H418jYORhzXpw48rBY0Jdpwg&index=11&t=24s

I Powiatowy Festiwal „Tańczące Przedszkolaki” pod patronatem Starosty Raciborskiego oraz Wójta Gminy Krzyżanowice
„TAŃCZĘ…WIĘC JESTEM”We wtorek, 25 kwietni...

„TAŃCZĘ…WIĘC JESTEM”
We wtorek, 25 kwietnia 2023 r., w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w
Zabełkowie odbył się I Powiatowy Festiwal Taneczny „Tańczące Przedszkolaki” pod
honorowym patronatem Starosty Raciborskiego oraz Wójta Gminy Krzyżanowice. Można
więc zatem śmiało powiedzieć, że Przedszkole w Zabełkowie wyruszyło w „festiwalową
podróż” tanecznym krokiem. Celem festiwalu było zaprezentowanie młodych ludzi, którzy
swoimi zainteresowaniami, uzdolnieniami i chęcią wzbogacają nie tylko swoje życie, ale
także życie swojego otoczenia. W Festiwalu uczestniczyły przedszkola z terenu Gminy
Krzyżanowice i Powiatu Raciborskiego. Wystąpiły zespoły przedszkolne z Rudnika,
Krzyżanowic, Raciborza (Przedszkole nr 13 oraz nr 23) Owsiszcz, Bieńkowic, Tworkowa,
Chałupek, Bolesławia i Zabełkowa. Wszystkim występom, z wielką uwagą, przyglądało się
jury w składzie: Ilona Świerczek, instruktor i pedagog tańca zespołu tanecznego "Uśmiech",
Joanna Dudkiewicz, instruktor tańca i fitness, Sabina Ciuraszkiewicz, koordynator do spraw
kultury GZOKSiT oraz Krystyna Ciuberek emerytowany wieloletni nauczyciel przedszkola.
Nie mogło również zabraknąć wśród gości Wójta Gminy Krzyżanowice pana Grzegorza
Utrackiego, Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Tworkowie
panią Darię Wieczorek, przedstawiciela z Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Rybniku
panią Marię Koloch, Sołtysa Zabełkowa pana Mariana Studnic, przewodniczącą Rady
Rodziców panią Ewelinę Chłapek oraz Dyrektorów przedszkoli Powiatu Raciborskiego. Nad
oprawą muzyczną czuwał pan Andrzej Fojcik. Zespoły taneczne ukazały swój artyzm w
tańcach do utworów muzycznych takich jak np. Piraci z Karaibów, Uwertura dla M, Choć
pomaluj mój świat, River Flows in you czy utwór Eltona Johna. Dzieci tworzyły na scenie
przepiękne kompozycje taneczne, a wszystko to odbywało się pod czujnym okiem
nauczycieli, którzy przygotowywali dzieci do tego niecodziennego wydarzenia. Każda grupa
pozostawiła po prezentacji tanecznej radosne i miłe odczucia. Ważnym elementem Festiwalu
były również zabawy ruchowe z postacią Psiego Patrolu, który na cześć imprezy przyniósł ze
sobą tort z charakterystycznym znakiem imprezy „kluczem wiolinowym”. Nie mogło również
zabraknąć na scenie znanego wszystkim zespołu tanecznego „Uśmiech” z Tworkowa, który
zaprezentował swe umiejętności w trzech układach choreograficznych. Końcowym
elementem imprezy był werdykt Jury, które wyróżniło trzy zespoły taneczne, które ich
zdaniem wykonały swój taniec na przysłowiową szóstkę. Do wyróżnionych przedszkoli należały: zespół "Tańczące Liski" z Przedszkola nr 13 w Raciborzu, zespół "Promyczki" z
Przedszkola w Tworkowie oraz zespół "Lwy" z Przedszkola w Zabełkowie. Zwieńczeniem
Festiwalowych zmagań było wspólne zdjęcie wszystkich uczestników oraz wspólny
poczęstunek. Dziękujemy serdecznie zaproszonym gościom za to, że zaszczycili nas swoją
obecnością, dziękujemy wszystkim wykonawcom i wspaniałej publiczności, cieszymy się już
teraz na kolejny taneczne edycje.

Anna Nowak

Tydzień ekologiczny
Ekologia to szeroki dział wiedzy, który w ciekaw...

Ekologia to szeroki dział wiedzy, który w ciekawy i aktywizujący sposób możemy prezentować dzieciom. Jej celem jest przybliżenie świata przyrody, kształtowanie opiekuńczego stosunku do roślin i zwierząt, a także zrozumienie miejsca i roli człowieka w przyrodzie. W naszym przedszkolu realizowaliśmy projekt edukacyjny „Kubusiowi  Przyjaciele Natury”. Dzieci nauczyły się podstawowych zasad życia w zgodzie z naturą. Poznały na czym polegają zmiany klimatu i jak im zapobiegać. Dowiedziały się jak w domu możemy przysłużyć się planecie: oszczędzając wodę, prąd i segregując śmieci. Kształtowały umiejętność dostrzegania niepowtarzalnego uroku roślin i zwierząt, uczyły się je doceniać i szanować. Utrwaliły wiadomości dotyczące właściwego odżywiania oraz aktywnego spędzania wolnego czasu.

Marta Nawrocka

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Bezpiecznie na wsi”
Pod koniec kwietnia dzieci z grupy starszej wzię...

Pod koniec kwietnia dzieci z grupy starszej wzięły udział w XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym
dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy” organizowanym przez
Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Raciborzu. W konkursie tym wyróżniony został
Nikodem Rycka. Serdecznie gratulujemy nagród.

Anna Nowak

Wielkanocny konkurs plastyczny
Dziś odbyło się wręczenie nagród w Tradycyjny...

Dziś odbyło się wręczenie nagród w Tradycyjnym konkursie wielkanocnym na dekorację wielkanocną pt. „Dekorujemy drzewko przy Centrum Kultury w Tworkowie”, w którym wzięły udział nasze przedszkolaki. Wyróżnienie zbobyła Zofia Mazur. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Marta Nawrocka

Przegląd teatrzyków przedszkolnych
XXVIII Międzynarodowy Przegląd Teatrzyków Przed...

XXVIII Międzynarodowy Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych Gminy Krzyżanowice pod patronatem Starosty Raciborskiego za nami. Dzisiaj, 19 kwietnia, w drugim dniu Przeglądu uczestniczyło pięć przedszkoli z terenu gminy Krzyżanowice i powiatu raciborskiego. Wystąpiły zespoły przedszkolne z Tworkowa, Zabełkowa, Nędzy Raciborza (Przedszkole nr 13) i Bieńkowic.W ciągu dwóch dni Przeglądu wystąpiło 10 przedszkoli i blisko 250 dzieci. Wszystkim występom, z wielką uwagą, przyglądało się jury w składzie: Bernadeta Klement – wieloletni dyrektor przedszkola w Tworkowie, pedagog; Agnieszka Winiarczyk – wieloletni dyrektor biblioteki w Krzyżanowicach; Małgorzata Frenzel – pasjonatka tańca, choreograf zespołu folklorystycznego. W Przeglądzie uczestniczył zastępca wójta gminy Krzyżanowice Wolfgang Kroczek. Gości przywitała dyrektor GZOKSiT Daria Wieczorek.Serdeczne pozdrowienia przekazał wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki.

Nasze sukcesy
Miło nam poinformować,  że nasze przedszkolaki...

Miło nam poinformować,  że nasze przedszkolaki: Kacper Chłapek, Nikodem Rycka oraz Amelia Kupka zdobyły wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. "Moja Biblioteka". Celem konkursu było pokazanie oczami czytelników i osób biorących udział w konkursie co oznacza dla nich biblioteka i jak wygląda w ich marzeniach, z okazji tegorocznych obchodów 75–lecia Biblioteki w Raciborzu.

Marta Nawrocka

Lekcja ekologii
W dniu 13.04.2023r., odwiedziła nasze przedszkole...

W dniu 13.04.2023r., odwiedziła nasze przedszkole Pani Angelika Krupa, która przeprowadziła zajęcia o ekologii pt.: „Ekobohater – nauka o środowisku” w ramach projektu Urzędu Gminy Krzyżanowice LIFE „Śląskie. Przywracamy Błękit”. Podczas zajęć dzieci uczyły się segregować śmieci oraz  dowiedziały się jak uchronić się przed złym smokiem/smogiem. Jako posumowanie wiedzy powstały piękne kodeksy małych Ekologów!

Serdecznie dziękujemy za miłe i owocne spotkanie!

Marta Nawrocka

Czekoladowy dzień w maluszkach
W naszym przedszkolu obchodziliśmy  Światow...

W naszym przedszkolu obchodziliśmy  Światowy Dzień Czekolady. Przedszkolaki zapoznały się ze sposobem powstawania czekolady. Następnie rozpoczęła się czekoladowa zabawa. Dzieci rozpoznawały, nazywały różne rodzaje słodyczy, zdobyły również wiedzę na temat zdrowego odżywiania oraz skutków zjadania zbyt dużej ilości słodkich rzeczy. Odbyły się zabawy ruchowe oraz taneczne przy piosence o czekoladzie. Najwięcej frajdy sprawiło dzieciom  szukanie ukrytych czekoladowych jajeczek według określonych wskazówek. Na zakończenie czekoladowego dnia mogły posmakować różnego rodzaju kawałków słodziutkiej czekolady.

Marta Nawrocka

I Powiatowy Fesitawal „Tańczące przedszkolaki”- harmonogram
Przedstawiamy harmonogram występów.

Przedstawiamy harmonogram występów.

Wycieczka do teatru
5 kwietnia przedszkolaki wybrały się  do Racibo...

5 kwietnia przedszkolaki wybrały się  do Raciborskiego Centrum Kultury na musical pt. „Piotruś Pan”.  Celem wycieczki było między innymi rozbudzenie zainteresowania kulturą oraz wyzwolenie pozytywnych uczuć i emocji. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie podróżować autokarem oraz poznały zasady prawidłowego zachowania się w Teatrze. Kiedy dotarły na miejsce, z niecierpliwością czekały na rozpoczęcie spektaklu. Nie mogły oderwać oczu, od tego co się działo na deskach teatru. Występ wszystkim bardzo się podobał i zakończył się gromkimi brawami. Radosne opowieści po spektaklu są z pewnością dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną.

Marta Nawrocka

Zajączek w przedszkolu
Jedną z najmilszych i najprzyjemniejszych dla dzi...

Jedną z najmilszych i najprzyjemniejszych dla dzieci tradycji wielkanocnych jest „zajączek”. Chodzi on
z koszyczkiem wielkanocnym i zostawia prezenty, zazwyczaj słodkości i drobne upominki. Na jego
przyjście trzeba się jednak przygotować. Każdego roku, tuż przed świętami wielkanocnymi, nasze
przedszkole odwiedza zajączek wielkanocny. Przychodzi, a raczej kica z prezentami dla dzieci. Tak
było i w tym roku. Starszaki wraz z Wychowawcą z tej okazji życzą radosnych i miłych Świąt
Wielkanocnych, smacznego święconego oraz mokrego dyngusa.

Anna Nowak

Dzień tęczy w maluchach
"Tęcza wypełnia nasze serca, za każdym razem wi...

"Tęcza wypełnia nasze serca, za każdym razem większa, na horyzoncie kolorami gra..."* 3.04 tęcza wypełniła też serca grupy maluchów. Nasz przepełniony kolorami dzień zaczęliśmy od zabaw z najbarwniejszym przedmiotem w naszym przedszkolu: chustą Klanza. Magiczny efekt naszego tęczowego doświadczenia ze Skittlesami zachwycił nas wszystkich. Spójrzcie tylko na to zdjęcie! Pobawiliśmy się również w segregowanie figur geometrycznych według kolorów i wykonaliśmy przepiękne tęcze z papierowych talerzyków, które teraz wiszą przed drzwiami naszej sali. 

Alicja Brych

Dzień żelków w starszakach
Ten barwny, pogodny i smaczny dzień rozpoczął s...

Ten barwny, pogodny i smaczny dzień rozpoczął się w grupie starszaków zdobywaniem
wiadomości na temat produkcji żelków ( film Youtube) Zdobyte wiadomości połączone
zostały z działaniem – doświadczanie zmysłami węchu określanie zapachu, wzroku- kolory i
kształty, smaku – degustacja. Dzieci zamieniły się w żelowe postacie w zabawach ruchowych.
Była też żelkowa gimnastyka buzi i języka z wykorzystaniem żelków. Na zakończenie tego
słodkiego dnia dzieci zrobiły żelkowy eksperymet. W tym dniu nie mogło zabraknąć
uśmiechniętych buzi dzieci. Oj pysznie się zrobiło!

Anna Nowak

Dzień muffinka w maluszkach
30.03 to ważny dzień dla łakomczuchów. Tego dn...

30.03 to ważny dzień dla łakomczuchów. Tego dnia w grupie maluchów obchodziliśmy Dzień Muffinek. Od rana interesowała nas jedna rzecz: kiedy będziemy je jeść?! Aby jeszcze bardziej podkręcić nasz apetyt, rozpoczęliśmy muffinkowe zabawy. Pierwsza z nich to zabawa w ciepło-zimno z ukrytą babeczką. Czy widzicie, gdzie ukryła się na zdjęciu? Rzucaliśmy też muffinką do formy. Choć to zadanie było trudne, niektórym z nas udało się za pierwszym razem. Wykorzystaliśmy też papilotki do muffinek do zabaw matematycznych. Każda okazja jest dobra, aby poćwiczyć nasze umiejętności liczenia. Wykonaliśmy też piękne i smakowicie wyglądające babeczki z papieru i kolorowych naklejek. Na koniec przyszła pora na nasz długo wyczekiwany poczęstunek. Smacznego!

Alicja Brych

30 marca – Światowy Dzień Muffinka 🙂
„Muffinki” Babeczki, muffiny, mufinki, dla ch...

„Muffinki”

Babeczki, muffiny, mufinki, dla chłopczyka i dziewczynki.
Już do sklepu biegnie Szymek, bo dziś święto jest muffinek.
Szybko w sklepie więc kupuje, to, co tylko potrzebuje.
Z mamą w kuchni praca wre, każdy już muffinkę chce.
Cytrynową, marchewkową, bardzo smaczną no i zdrową.
Pyszne to deserki małe, na przyjęcia doskonałe.
Z owocami podawane, czekoladą polewane,
Na sam widok „cieknie ślinka”, gdy też na nich jest malinka.
Koleżanko i kolego, dziś nie marnuj czasu swego
I do pracy już się bierz, rób muffinki jakie chcesz.

30 marca obchodzimy Światowy Dzień Muffinki. Jak najlepiej uczcić to święto? Odpowiedź jest banalna, skusić się na muffinkę. Co to są muffinki? To małe ciastka w kształcie babeczek z słodkimi lub wytrawnymi dodatkami. Muffiny są bardzo popularnymi wypiekami w USA, Kanadzie czy Wielkiej Brytanii. Datuje się, że pierwsze muffinki powstały około tysiąca lat temu! Początkowo przypominały kształtem placuszki, z czasem jednak ewoluowały do formy jaką znamy dziś. Moda na te pyszne babeczki przywędrowała również do Polski. Dzisiaj w przedszkolu dzień minął nam również ciasteczkowo. Wysłuchaliśmy wiersza  „Muffinki”. Następnie przeliczaliśmy i porównywaliśmy babeczki. Wykonaliśmy papierowe ciasteczka ozdabiając je plasteliną.

Marta Nawrocka

Dzień żelków w maluchach
Kto by pomyślał, że kolorowe żelki oprócz byc...

Kto by pomyślał, że kolorowe żelki oprócz bycia smaczną przekąską, mogą stanowić podstawę tylu zabaw? Przekonaliśmy się o tym w grupie maluchów 28.03 podczas Dnia Żelek. Zaczęliśmy od poszukiwania misiów w sali. Zabawa była ekscytująca, ale nie tak bardzo, jak następna: wyścigi w jedzeniu żelkowych dżdżownic bez użycia rąk. Użyliśmy też misiów do zabaw matematycznych: segregowania i liczenia. Od rana nie mogliśmy się doczekać wyniku eksperymentu, który rozpoczęliśmy już dzień wcześniej. Na zdjęciach można obejrzeć, jak po 24 godzinach zachowały się żelki w wodzie, w wodzie z solą i w wodzie z cukrem. Lubimy tworzyć, dlatego na koniec malowaliśmy żelkowe misie na folii. Wyszedł z tego prawdziwy witraż!

Alicja Brych

Przygotowania do wiosny z Psim Patrolem
Dzieci z przedszkola w Zabełkowie przygotowania d...

Dzieci z przedszkola w Zabełkowie przygotowania do obchodów pierwszego dnia wiosny
rozpoczęły już dzień prędzej czyli 20 marca. W tych przygotowaniach pomogła im pani
Sylwia Płaczek, która na zaproszenie przedszkola przybyła z wieloma atrakcjami
pozwalającymi na to by każde serduszko dziecka zabiło mocniej. Pani Sylwia na co dzień
prowadzi firmę Barto zajmującą się usługami związanymi z przyjęciami i rozrywką. Dzięki
uprzejmości i zaangażowaniu pani Sylwii dzieci mogły choć na chwilę poczuć się jak w
ogromnej sali zabaw, a to za sprawą dużego zamku dmuchanego z kolorowymi piłeczkami,
który dumnie stanął w samym środku sali przedszkolnej. Dzieci zapoznały się ze sposobem
organizacji imprez okolicznościowych, dowiedziały się jakie balony w zależności od
specyfiki imprezy można zastosować do dekoracji oraz miały same okazję za pomocą
różnych sposobów dmuchać swój własny balon w kształcie kwiatka, kwiatka, który miał być
elementem pochodu z okazji pierwszego dnia wiosny. Oprócz zamku dmuchanego wielką
atrakcją było spotkanie z bohaterem psiego patrolu Chasem. Piesek miał ze sobą upominek
dla każdego dziecka w postaci małego prezencika, w którym każde dziecko znaleźć mogło
balon i paczuszkę ulubionych żelków. To był dzień pełen wrażeń i atrakcji i przez każde
dziecko nazwanym najpiękniejszym dniem w życiu.

Anna Nowak

Powitanie wiosny
21 marca dzieci z naszego przedszkola wzięły udz...

21 marca dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,,pożegnania zimy-
powitania wiosny”. Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. Ogromne
emocje wśród naszych przedszkolaków, wzbudziły już same przygotowania. Dzieci z wielkim
zaangażowaniem pomagały w wykonaniu kukły Marzanny oraz kolorowych, wiosennych Gaików.
Dodatkową atrakcją były piękne balony kwiatuszkowe, które zrobiła dla dzieci pani Sylwia Płaczek.
Kiedy wszystko było już gotowe wokół przedszkola ruszył barwny korowód. Dzieci radośnie śpiewały
piosenki wiosenne i skandowały hasła: Precz zimo zła…, Wiosno przybywaj, nie zwlekaj, każdy na
Ciebie już czeka… Na zakończenie pochodu powitano wiosnę kolorowymi gaikami. Dzieci stwierdziły
zgodnie, że wiosna już przybyła i mamy nadzieję że zagości u nas na dobre.

Anna Nowak

Teatrzyk „Mały książę”
21 marca grupa dzieci starszych na zaproszenie pan...

21 marca grupa dzieci starszych na zaproszenie pani dyrektor wybrała się na spektakl pt. „Mały
książę”. Dzieciom spektakl bardzo się podobał czego oznaką było oglądanie przedstawienia z wielkim
zaangażowaniem i zaciekawieniem.

Anna Nowak

Konkurs gwary śląskiej
16 marca w Centrum Kultury w Tworkowie odbył się...

16 marca w Centrum Kultury w Tworkowie odbył się XVI Gminny Konkurs Gwary Śląskiej, w którym udział wzięło ponad 100 wykonawców. Uczestników konkursu przywitał Grzegorz Utracki wójt gminy Krzyżanowice życząc wszystkim powodzenia i udanych występów. Jurorkami konkursu były: dr Kornelia Lach – folklorystka, autorka wielu książek o kulturze pogranicza polsko-czeskiego, pasjonatka i znawczyni kultury naszego regionu, Maria Kostrzewa – poetka, gawędziarka, wydała kilka pozycji ze swoimi wierszami zarówno w gwarze śląskiej jak i w języku polskim, Agnieszka Winiarczyk – emerytowany, wieloletni dyrektor biblioteki, miłośnik literatury, pasjonat kultury pogranicza i śląskości. Jury oceniało dobór repertuaru, prezentacje, stroje, które odzwierciedlały przestawiany tekst oraz ogólny wyraz artystycznym.
Nasze przedszkole reprezentowali: Liliana Buba, Zofia Mazur, Anna Jureczka oraz Wojciech Seemann.
Jury przyznało wyróżnienie: Lilianie Buba oraz Zofii Mazur.
Natomiast Wojciech Seemann zdobył specjalne wyróżnienie Gran Prix!
Serdecznie gratulujemy!

M. Nawrocka

Podziękowanie

Dzień Barbie i samochodu w grupie maluszków
Dziś maluchy mogły przynieść do przedszkola sw...

Dziś maluchy mogły przynieść do przedszkola swoje lalki i autka. Dlaczego? Otóż 14 marca postanowiliśmy obchodzić Dzień Barbie i Dzień Samochodu. Każda dziewczyna mogła pochwalić się swoją ulubioną lalką,  a każdy chłopiec swoim pojazdem. Tego dnia postawiliśmy na zabawy przyniesionymi zabawkami, ale nie zabrakło przygotowanych atrakcji. Zrobiliśmy sobie zdjęcia w pudełku Barbie i w czerwonym Mustangu. Malowaliśmy kolorowanki wodne z Barbie i bohaterami bajki Auta, robiliśmy karty pracy, a także graliśmy w memory. Cały dzień bawiliśmy się zgodnie, dzieląc się zabawkami z kolegami i koleżankami, dzięki czemu czas upłynął nam niezwykle radośnie.

Alicja Brych

Dzień Motyla w grupie maluszków
Dzisiaj w przedszkolu obchodziliśmy dzień motyla...

Dzisiaj w przedszkolu obchodziliśmy dzień motyla, w tym dniu nasza sala zamieniła się w łąkę pełną kolorowych motyli. Dzieci poznały cykl rozwojowy motyla i wysłuchały ciekawostek o życiu motyli. Rozwijały spostrzegawczość dopasowując część ubarwienia motyla do jego całości. Tańczyły przy muzyce naśladując jego ruchy. Wykonały kwiecistą łąkę pełną kolorowych motyli. W radosnym nastroju czekamy na przyjście wiosny.

Marta Nawrocka

Pomagamy
Podczas zajęć popołudniowych przedszkolaki wyko...

Podczas zajęć popołudniowych przedszkolaki wykonały serduszka oraz niezapominajki na rzecz fundacji Mali Wojownicy. Podczas tworzenia dzieci nie tylko świetnie się bawiły, ale również, co było dla nich bardzo ważne, czuły, że robią coś wielkiego.

M. Nawrocka

Dzień Kobiet w stylu glamour
8 marca w naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzie...

8 marca w naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzień Kobiet. Tego dnia nasze przedszkole zamieniło się w Paryski fashionweek. Dziewczynki wcieliły się w modelki, krocząc po czerwonym dywanie prezentowały wspaniałe, pomysłowe i ciekawe stroje. Każdy stój miał w sobie coś niezwykłego i wyjątkowego, a każda mała dziewczynka mogła tego dnia poczuć się jak gwiazda filmowa. Na koniec pokazu wystąpili chłopcy z grupy starszaków, którzy zaprezentowali się
w tańcu dżentelmenów. Bawiliśmy się wszyscy świetnie.
Tego dnia swoje urodziny świętowała również Dyrektor Anna Kobica. Także by tradycji przedszkolnej stało się zadość odśpiewaliśmy dla Pani Dyrektor tradycyjne życzenia i wręczyliśmy laurki.

Marta Nawrocka

Dzień Dinozaura w grupie starszej
27 lutego przypada nietypowe święto – Dzień D...

27 lutego przypada nietypowe święto – Dzień Dinozaura. Już w poniedziałek rozpoczęliśmy w grupie
starszaków niezwykłą wędrówkę poznając prehistoryczne zwierzęta. Tego dnia nasza sala zmieniła się
w niezwykły kącik: ” jurajski park”, w którym oglądaliśmy przyniesione przez dzieci zabawki-
dinozaury, albumy, plakaty, książki o dinozaurach. Starszaki udały się w podróż do prehistorycznych
czasów, a poprzez zabawy i zadania poznawały życie dinozaurów. Dzieci obejrzały ciekawe filmy
edukacyjne, z których dowiedziały się jak żyły dinozaury , kim jest paleontolog. Ponadto przeliczały
dinozaury i sortowały je wg koloru, wielkości i kształtu. Wykonały wiele prac plastycznych a także
edukacyjnych, wykorzystując przy tym różne materiały, dzięki temu Dzień Dinozaura przeniósł nas w
odległy, fascynujący i wciąż tajemniczy świat.

Anna Nowak

Dzień Dinozaura w grupie maluchów
Wrrrauuu! Wszyscy jesteśmy zafascynowani dinozaur...

Wrrrauuu! Wszyscy jesteśmy zafascynowani dinozaurami, ale też jesteśmy zgodni, że wolimy, aby nie biegały nam po placu przedszkolnym. Mimo to postanowiliśmy uczcić ich pamięć i 27.02 obchodziliśmy w grupie maluchów Dzień Dinozaura. Najpierw poznaliśmy najpopularniejsze dinozaury i posłuchaliśmy ciekawostek o nich. Trzeba przyznać, że wiedza niektórych z nas była imponująca jeszcze przed zajęciami. Wiedząc, że stwory z długimi pazurami i wielkimi zębami były mięsożerne, postanowiliśmy sprawdzić, ile mogłyby zjeść nas na raz w zabawie "Paszcza dinozaura". Następnie w zabawie typu berek, spadał na nas meteor, w którego rolę wcielił się jeden z nas. Najciekawszym punktem dnia był eksperyment z wybuchającym wulkanem. Na zdjęciu możecie zauważyć, jakie to były emocje! Nasze zajęcia zakończyliśmy wykonaniem pracy plastycznej "Jajo dinozaura". Może ktoś chciałby przygarnąć takiego malucha?

Alicja Brych

Nauka wrażliwości poprzez rzeźbę
24 lutego nasze Przedszkole w Zabełkowie odwiedzi...

24 lutego nasze Przedszkole w Zabełkowie odwiedził bardzo znany w regionie rzeźbiarz pan Józef
Burszyk. Pan Józef rzeźbiarstwem zajmuje się już od ponad 20 lat. Jego największym zamiłowaniem
jest rzeźbienie postaci. Pan Józef opowiedział dzieciom o tajnikach swej pracy, która jest jak sam
zaznaczył jego największą pasją. Wprowadził dzieci w świat tak inny, tak magiczny i niezwykły, a
przede wszystkim nieznany dla dzieci. Przedstawił on i dokładnie opowiedział nie tylko o swych
pracach, które ze sobą przywiózł lecz również przedstawił narzędzia do ich wykonywania. Dzieci nie
szczędziły panu Józefowi wielu pytań, były zafascynowane i oczarowane jego opowieściami.
Najszczęśliwszym momentem dla dzieci była jednak możliwość wyrzeźbienia przez każde z nich
czegoś na drewnie. Pan Józef obecnie ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw, a jego prace są na
obydwu półkulach. Jest samoukiem jak zaznaczył, który ceni sobie oryginalność. Lubi rzeźbić postacie,
zarówno fikcyjne jak i autentyczne. Stosuje również tradycyjne techniki rzemieślnicze – bednarstwo
(wyrabianie naczyń drewnianych techniką klepkową). Jego chlubą jest rzeźba w czarnym dębie sprzed
2000 lat. Wyrzeźbił postać Chrystusa w drzewie certyfikowanym przez AGH w Krakowie. Organizuje
również od kilkunastu lat Międzynarodową Wystawę Szopek Bożonarodzeniowych. Na pytanie o
ulubioną rzeźbę, odpowiada zdecydowanie: Pan Jezus z motylem z czarnego dębu. Motyl –
symbolizuje piękno, ale i nadzieję… Stąd połączenie krzyża i motyla. Na koniec spotkania pan Józef
zaznaczył, iż naszym wspólnym obowiązkiem jest pokazać, trzymać za rączkę, uczyć wrażliwości już
od najmłodszych lat poprzez sztukę bo od zawsze wiadomo, że sztuka uczy wrażliwości.

Anna Nowak

Ogólnopolski Konkurs Piosenki Zimowej ,,Na zimową nutę”
Pod koniec stycznia odbył się Ogólnopolski Konk...

Pod koniec stycznia odbył się Ogólnopolski Konkurs Piosenki Zimowej „Na zimową nutkę”. Konkurs
organizowany był przez Przedszkole Publiczne im. Kornela Makuszyńskiego w Szczecinku. W
konkursie wzięły udział dzieci w wieku 3-6 lat z przedszkoli z całej Polski. Na konkurs wpłynęło 118
zgłoszeń ze 101 przedszkoli. Przesłane filmy wideo podlegały ocenie Komisji Konkursowej. Komisja
Konkursowa w składzie: Agata Łukaszewicz, Bogusława Sobczak, Joanna Sobolewska, Karolina
Wojciechowicz, Małgorzata Kubiak dokonała oceny poziomu otrzymanych zgłoszeń wg przyjętych
kryteriów, zgodnie z regulaminem konkursu. Wyróżnienie w konkursie otrzymała Liliana Buba biorąca
udział w konkursie. Serdeczne gratulacje!

Anna Nowak

Dzień kota w grupie maluszków
17.02 w grupie maluchów kolejny dzień świętowa...

17.02 w grupie maluchów kolejny dzień świętowania. Tym razem obchodziliśmy Dzień kota. Zajęcia rozpoczęliśmy gimnastyką. Robiliśmy kocie grzbiety i "ostrzyliśmy pazurki". Nie mogło zabraknąć kociej muzyki. Nauczyliśmy się śpiewać słynną piosenkę "Wlazł kotek na płotek". Następnie przeszliśmy do polowania na myszkę. Każde dziecko spróbowało jak najszybciej nawinąć włóczkę z myszki na kotka. Mieliśmy też okazję poćwiczyć pojęcia związane z położeniem. Gdzie jest kotek? Na krześle? Pod krzesłem? Najpierw potrenowaliśmy na prawdziwym krzesełku, a następnie każdy dostał kartę pracy, na którą przykleiliśmy swoje kotki i pięknie pokolorowaliśmy.

Alicja Brych

Dzień Kota w grupie starszaków
W piątek, 17 lutego obchodziliśmy w grupie stars...

W piątek, 17 lutego obchodziliśmy w grupie starszej święto „Światowy Dzień Kota”. Wszystkie
dzieci upodobniły się do czworonożnych przyjaciół, poprzez przyjście do przedszkola w kolorach
kotków. Dzieci oglądały książki o tych tajemniczych zwierzętach, zapoznały się z kocimi
obyczajami oraz sposobem pielęgnacji i opieki jakiej wymagają. Były też wesołe „kocie zabawy”
przy znanych piosenkach :"Uciekaj myszko ", „My jesteśmy kotki dwa”, „Wlazł kotek na płotek”
oraz konkursy „Kto szybciej wypije mleko”,„Zabawy z włóczką”, „Z jakiej bajki pochodzą te
koty?” Niektórzy spotkali nawet kotka w trakcie dzisiejszego spaceru. Celem obchodów tego dnia
było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los
porzuconych i bezdomnych zwierząt.

Anna Nowak

Tłusty czwartek w grupie starszaków
„Dzień Pączka czyli Tłusty Czwartek”„Powi...

„Dzień Pączka czyli Tłusty Czwartek”
„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,
a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” –
mówi staropolskie przysłowie.

Tłusty Czwartek – tak, jak każe tradycja każdy w ten dzień powinien zjeść pączka. Tak też było w
naszym przedszkolu. W tłusty czwartek grupa starszaków obchodziła „Dzień Pączka”. W ten
bardzo słodki dla wszystkich dzień dzieci zapoznały się ze zwyczajami polskiej tradycji, z historią
pączka. Dzieci odwiedziły kuchnię i poznały sposób wykonania pączków. Odbyły się liczne
konkursy a także tańce przy wesołej muzyce. Gdy nadeszła pora dzieci otrzymały pączki, które
zajadały z wielkim apetytem oraz uśmiechem na buzi. Była to okazja do świetnej zabawy, ale także
do przypomnienia i kultywowania naszych narodowych tradycji i zwyczajów.

Anna Nowak

Tłusty czwartek grupie maluszków
Dziś jest Tłusty Czwartek, o pączkach każdy ma...

Dziś jest Tłusty Czwartek, o pączkach każdy marzy,  dlatego kto może, smaczne pączki smaży! Smażyły też nasze cudowne kucharki. 16.02 grupę maluchów czekała wspaniała zabawa i jeszcze lepsza uczta. Na początek porozmawialiśmy o tradycjach związanych z tłustym czwartkiem. Ku przerażeniu naszej Pani, nigdy nie jedliśmy faworków. Na szczęście nauczyliśmy się je dziś zawijać i teraz możemy pomóc je zrobić w domu. Żeby spalić trochę kalorii, urządziliśmy wyścigi z pączkami. Zanim przeszliśmy do zajadania się pysznościami, wykonaliśmy swoje własne pączki z gazet. Można je podziwiać przed naszą salą. Uwaga, wbrew temu, jak smakowicie wyglądają, nie są do jedzenia!

Alicja Brych

Walentynki w grupie maluszków
Czy są tu jakieś przedszkolne sympatie? Jeśli s...

Czy są tu jakieś przedszkolne sympatie? Jeśli spojrzymy na to kierując się przysłowiem "kto się czubi, ten się lubi", to znalazłoby się kilka. 14.02 razem z resztą świata grupa maluchów świętowała walentynki. Najpierw poznaliśmy historię ich powstania w tym historie św. Walentego. Następnie przeszliśmy do zabaw. Było szukanie swojej drugiej połówki poprzez łączenie się w pary według kolorów serduszek oraz serduszkowy taniec na gazecie. Przy stoliku wykonaliśmy piękne serca z masy solnej, brokatu i konfetti. Odwiedził nas też amorek i rozdał każdemu maluchowi walentynkę i drobny prezencik. 

Alicja Brych

Walentynki w grupie starszaków
„Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie cze...

„Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję"

14 lutego roku był dla grupy starszej prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły
udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca,
rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, bawiły się zrobionymi przez siebie serduszkami
opaskami. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych
uczuć. Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało walentynkę: pysznego lizaka. Dzień
Walentynkowy z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń.

Anna Nowak

I Powiatowy Festiwal Taneczny „Tańczące Przedszkolaki”
Regulamin oraz karty zgłoszenia do pobrania poni...

Regulamin oraz karty zgłoszenia do pobrania poniżej.

Zachęcamy do polubienia naszej strony na facebooku:


https://www.facebook.com/profile.php?id=100090075050630

Dzień pizzy w grupie starszaków
Pizza jest jedną z najpopularniejszych potraw na ...

Pizza jest jedną z najpopularniejszych potraw na świecie. Uwielbiają ją zarówno dzieci, jak i dorośli,
dlatego w grupie starszej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Podczas zajęć dzieci poznały
krótką historię pizzy, dowiedziały się, z jakiego kraju pochodzi oraz poznały składniki, które są
niezbędne do jej przygotowania. Starszaki stworzyły także kolorowe, smakowicie wyglądające placki,
wykorzystując do tego różne techniki plastyczne. Pomimo, iż pizze te były papierowe, bardzo
rozbudzały wszystkie apetyty. Nie zabrakło również zabawy w "dostawcę pizzy” oraz zabaw z chustą
animacyjną, która swoim kształtem przypomina tą włoską potrawę. Najbardziej wyczekiwanym
punktem tego dnia było zjedzenie przepysznej pizzy przygotowanej przez Panie Kucharki.

Anna Nowak

Dzień pizzy w grupie maluszków
Jaka jest nasza ulubiona pizza? Następna! 9.02. w...

Jaka jest nasza ulubiona pizza? Następna! 9.02. w grupie maluchów obchodziliśmy Dzień Pizzy. Cały dzień nie potrafiliśmy przestać o niej rozmawiać. Jaka jest najlepsza? Z szynką? Z salami? A może z tuńczykiem? Czy ktoś kiedyś jadł z ananasem? Tego dnia na chwilę każdy maluch stał się jednym z tradycyjnych dodatków i wspólnie bawiliśmy się w składniki wskakujące na placek. Następnie wykonaliśmy pizze gigant, którą można podziwiać na korytarzu przy naszej sali. Bawiąc się w dopasowywanie do siebie papierowych ćwiartek pizzy, robiliśmy się coraz bardziej głodni. Na szczęście już niewiele czasu dzieliło nas od obiadu i prawdziwej pizzy, którą tym razem mogliśmy zjeść. 

Alicja Brych

Dzień Babci i Dziadka
Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dzieck...


Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dnia 8 lutego dzieci z naszego Przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji.  
Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości.
Licznie przybyli: Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programie artystycznym. Dzieciaki zaprezentowały „Musicalowe Jasełka” , wierszyki oraz piosenkę specjalnie przygotowaną na tą uroczystość. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi.  Następnie przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie. Była to wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

Marta Nawrocka

Bal karnawałowy
3 lutego w naszym przedszkolu został zorganizowan...

3 lutego w naszym przedszkolu został zorganizowany dla naszych najmłodszych wielki bal karnawałowy! Od rana już schodząc się do sal podziwialiśmy swoje piękne i niezwykle pomysłowe przebrania. Po śniadaniu wszyscy superbohaterowie, służby mundurowe, księżniczki, jednorożce, pszczółki, biedronki, zwierzątka, piraci i wróżki zebrali się w sali starszaków by rozpocząć zabawę. Nasz bal rozpoczęliśmy od przejścia przez magiczną błyszczącą kurtynę. Podczas balu nie mogło oczywiście zabraknąć karnawałowych hitów: makareny i kaczuszek, oraz najnowszych hitów do których szaleliśmy, skakaliśmy i tańczyliśmy. Śmiechom i radości nie było końca. Rodzicom bardzo dziękujemy za przygotowanie tak wspaniałych i pomysłowych strojów.

M. Nawrocka

Dzień naleśnika
Kulinarnych przygód w naszym przedszkolu ciąg da...

Kulinarnych przygód w naszym przedszkolu ciąg dalszy. 1.02 świętowaliśmy w grupie maluchów dzień naleśnika. Z pomocą śpiewających przepisów nauczyliśmy się, jak taki przysmak przygotować i z czym podawać. Potem sami staliśmy się naleśnikowym nadzieniem, podczas gdy nasi koledzy zawijali nas w rulon. Podrzucaliśmy też "naleśnik " na patelni, tak jak robią to prawdziwi kucharze. Każdy z nas przyozdobił również własny placek. Ten dzień oczywiście nie byłby kompletny bez naleśników na obiad. Smacznego!

Alicja Brych

Ogólnopolski konkurs plastyczno-techniczny „Szopka Bożonarodzeniowa”
Grupa starszaków wzięła udział w ogólnopolski...

Grupa starszaków wzięła udział w ogólnopolskim konkursie plastyczno-technicznym pt "Szopka Bożonarodzeniowa"
i zdobyła II miejsce.

Marta Nawrocka

Zapraszamy na zabawę Karnawałową
XXI Gminny Przegląd Przedstawień Bożonarodzeniowych – Jasełka 2023
9 stycznia odbył się w Centrum Kultury w Tworkow...

9 stycznia odbył się w Centrum Kultury w Tworkowie XXI Gminny Przegląd Przedstawień
Bożonarodzeniowych - Jasełka 2023. W Przeglądzie wystąpiło osiem zespołów w tym i nasze
Przedszkole. Wszystkie przedstawienia były niezwykłe, magiczne i przepiękne, pełne muzyki, śpiewu,
ciekawych rozwiązań, pięknych kreacji, niezwykłej gry aktorskiej. Nasze Jasełka spotkały się z
ogromnie pozytywną opinią całego Jury. Dzieci za piękny występ otrzymały dyplom, czekoladki oraz
pięknego ceramicznego anioła, który ozdabia przedszkolny korytarz.

Anna Nowak

II OGÓLNOPOLSKI KONKURS TANECZNY INSPINUTKA
W grudniu odbył się II Ogólnopolski konkurs tan...

W grudniu odbył się II Ogólnopolski konkurs taneczny INSPINUTKA, którego hasłem przewodnim był
temat „Idą Święta”. Organizatorami konkursu jest jak co roku www.facebook.com/taniec.dzieci.lublin
oraz www.youtube.com/c/inspirujsiebie. Dziewczynki z grupy starszej po raz kolejny wzięły udział w
konkursie wysyłając dwa tańce „Złote gwiazdy” oraz „Snieżynki” i zdobyły I miejsce, natomiast drugi
taniec został dodatkowo wyróżniony. Gratulacje dla dziewczynek za świetny występ. Filmik z tańców
dostępny jest na stronie YouTube poniżej link:

https://www.youtube.com/c/inspirujsiebie

Anna Nowak

Koncert Galowy Laureatów XVIII Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Święta z Kolędą-
Weihnachten mit Weihnachtsliedern”
8 stycznia w kościele p.w. Świętych Apostołów...

8 stycznia w kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tworkowie miał miejsce koncert
galowy laureatów Przeglądu Kolęd. Dziewczynki z grupy starszej zostały wyróżnione i miały tę
przyjemność wystąpić w kościele ponownie. Serdeczne gratulacje.

Anna Nowak

Dzień spaghetti w grupie starszej
Dzisiejszy dzień był szczególnym dniem dla wszy...

Dzisiejszy dzień był szczególnym dniem dla wszystkich wielbicieli makaronu. Dziś obchodziliśmy Dzień Spaghetti. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się z czego robi się makaron. Nie mogło zabraknąć makaronowych zabaw takich jak: wciąganie spaghetti, układanie kształtów, wyścigi z makaronem na łyżce, labirynt. A na obiad było pyyyyszne spaghetti…

Marta Nawrocka

Dzień spaghetti w grupie maluszków
Jeśli istnieją jakieś dania, które lubią wszy...

Jeśli istnieją jakieś dania, które lubią wszystkie dzieci, możemy zaryzykować stwierdzenie, że jednym z nich jest spaghetti. Dlatego też tak chętnie 3.01 zorganizowaliśmy sobie dzień spaghetti w grupie maluchów. Poznaliśmy różne rodzaje sosów do tego makaronu, dowiedzieliśmy się skąd pochodzi i jak się go przygotowuje. Po przyswojenu takiej dużej ilości wiedzy, zabawiliśmy się w segregowanie makaronowych zwierzątek i wykonaliśmy lwie grzywy ze spaghetti. Chyba nie musimy mówić, co mieliśmy na obiad... Buon Appetito!

Alicja Brych

Sukces w konkursie plastycznym
29 grudnia odbyło się przy choince, przy Centrum...

29 grudnia odbyło się przy choince, przy Centrum Kultury w Tworkowie rozdanie dyplomów oraz nagród dla uczestników oraz laureatów konkursu na ozdobę bożonarodzeniową pn. „Dekorujemy choinkę przy Centrum Kultury w Tworkowie”.

Wyróżnienie otrzymali: Zofia Mazur oraz Marek Wileczelek.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Marta Nawrocka

Przegląd Kolęd
20 grudnia odbył się XVIII Gminnego Przeglądu K...

20 grudnia odbył się XVIII Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek w języku polskim i niemieckim pt.
„Święta z Kolędą - Weihnachten mit Weihnachtsliedern”. Jurorami Konkursu byli Zuzanna Ortmanns
i Jan Goldman. Nasze przedszkole reprezentowały Zofia Mazur, Iga Stanuch, Liliana Buba oraz Agata
Krupa w niemieckiej piosence „Gloria” oraz polskiej „Gdy pierwsza gwiazdka”. Dziewczynki zostały
wyróżnione i zaprezentują się po raz kolejny. Gratulacje.

Anna Nowak

Muzyczne dary w Zabełkowie dla Dzieciątka
Boże Narodzenie, motywując od wieków do szukani...

Boże Narodzenie, motywując od wieków do szukania prawdy i opowiedzenia o przyjściu na świat
Zbawiciela, stało się w Przedszkolu w Zabełkowie inspiracją do przygotowania Musicalowych Jasełek
czyli barwnego, muzyczno-tanecznego występu przedszkolaków pod okiem nauczycielki, pani Ani
Nowak. Poprzez ruch, gesty, taniec i rekwizyty starszaki i maluchy bardzo barwnie przedstawiły
poszukiwanie schronienia przez Józefa i Maryję, wrogość ludzi wobec siebie po odrzuceniu
Dzieciątka, przemianę serc za sprawą Aniołów i Dobrej Nowiny oraz radość w wyniku powitania
Bożego Syna. Sala gimnastyczna z małymi artystami i zgromadzoną publicznością w czwartkowe i
piątkowe popołudnia, przepełniona muzyką, taneczną choreografią, zapachem sianka i świerkowych
gałązek przy cudnej dekoracji, stała się wspaniałym miejscem spotkań nie tylko dla rodziców, ale
również dla lokalnego środowiska z okazji Narodzenia Bożej Dzieciny.

Anna Nowak

Przedszkolna wigilia
20 grudnia w naszym przedszkolu został zorganizow...

20 grudnia w naszym przedszkolu został zorganizowany uroczysty wgilijny obiad, w którym brali udział wszyscy przedszkolacy, Dyrekcja oraz pracownicy przedszkola. Na naszym przedszkolnym wigilijnym stole nie mogło zabraknąć tradycyjnych potraw jak: zupa grochowa, ryba oraz kapusta z grzybami. Świątecznego nastroju dopełniały dźwięki tradycyjnych kolęd. Po wigilijnym obiedzie pod choinką czekały na dzieci prezenty. W tym wyjątkowym dniu w całym przedszkolu panowała radosna atmosfera.

Marta Nawrocka

Nasze sukcesy w wojewódzkim konkursie plastycznym
Przedszkolaki brały udział w konkursie plastyczn...

Przedszkolaki brały udział w konkursie plastycznym organizowanym przez WFOŚiGW
w Katowicach. Zadaniem konkursowym było wykonanie plakatu ekologicznego z zakresu efektów likwidacji niskiej emisji pt. „TAK dla CZYSTEGO POWIETRZA”.

Laureatem konkursu została Paulina Brańska, która zdobyła IV miejsce. 

Serdecznie GRATULUJEMY!

Marta Nawrocka

Nasze sukcesy
Nasze przedszkole brało udział w ogólnopolskim ...

Nasze przedszkole brało udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Superbohaterowie Marvela”, którego organizatorem była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu.

Nagrody zdobyli:
Liliana Buda -  III miejsce w kategorii ilustracja
Wojciech Seeman  - wyróżnienie w kategorii kukiełka

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Marta Nawrocka

Mikołajki
„6 grudnia – jak dobrze wiecie, Święty Miko...

„6 grudnia – jak dobrze wiecie,

Święty Mikołaj chodzi po świecie

Dźwiga swój worek niezmordowanie

i każde dziecko prezent dostanie.

A kiedy rozda prezenty,

Wraca do nieba uśmiechnięty.”

6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ – niezwykle wesoły i rozmowny. Spotkanie przebiegało w radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Na ich twarzach malowała się wielka radość i przejęcie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!

Marta Nawrocka

Podziękowanie
Coraz bliżej święta... W naszym przedszkolu ju...

Coraz bliżej święta...

W naszym przedszkolu już czuć magię świąt, za sprawą pięknych dekoracji świątecznych.

Bardzo dziękujemy rodzinie Kretek za piękną choinkę oraz rodzinie Studniczek za drewniany kościółek.

Dzień Górnika
Każdy nawet najmniejszy przedszkolak wie, że 4 g...

Każdy nawet najmniejszy przedszkolak wie, że 4 grudnia górnicy obchodzą swoje święto.
Z tej okazji nasze przedszkole odwiedzili Górnicy. Dzieci przywitały naszych Gości tańcami śląskimi. Górnicy opowiedzieli nam o tym, jak bardzo trudna i niebezpieczna jest praca w kopalni. Zaprezentowali galowy górniczy mundur i odznaczenia. Dzieci z zainteresowaniem i uwagą  wysłuchały naszych Gości. Zadawały sporo pytań. Na koniec obdarowały górników pięknymi laurkami i pięknie podziękowały.

Marta Nawrocka

Święto Szkoły i Przedszkola
Dnia 2 grudnia odbyła się uroczystość w Zespol...

Dnia 2 grudnia odbyła się uroczystość w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Zabełkowie okazji jubileuszy:
20-lecia nadania Przedszkolu imienia Kubusia Puchatka,
35-lecia nadania Szkole imienia Józefa Rymera,
140 rocznica urodzin Józefa Rymera oraz 100 rocznica jego śmierci.
Uroczystość rozpoczęła od przemówienia Pani Dyrektor, która przywitała wszystkich zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników oraz uczniów. Następnie został zaprezentowany bogaty program artystyczny. Młodzi artyści piosenką, słowem i tańcem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Na scenie nie zabrakło naszych przedszkolaków, którzy zaprezentowali swoje taneczne umiejętności w tańcach śląskich.

Marta Nawrocka

Andrzejki w grupie starszaków
We wtorek, 29 listopada odbyły się w sali starsz...

We wtorek, 29 listopada odbyły się w sali starszaków Andrzejki. Atmosfera tego dnia od samego rana
był magiczna. W powietrzu unosił się zapach topionych świeczek, a dzieci przychodziły
podekscytowane i szczęśliwe. Po śniadaniu odbyło sie wielkie czarowanie i wróżenie z gwiazd,
serduszek, kwiatków, kolorów itd. Każdy chciał poznać swoją przyszłość, kim zostanie, w jaką podróż
wyjedzie itp. Wróżenie przeplatane było tańcami w rytm ulubionych dziecięcych piosenek. Energię do
zabaw dawały maluchom słodycze i owoce. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Wróżby i tańce
przyniosły dzieciom dużo radości i pozwoliły im poznać dawne oraz obecne tradycje andrzejkowe.

Anna Nowak

#LekcjaHIGIENY #wirusoochrona
Każdego roku, w okresie jesienno-zimowym rejestru...

Każdego roku, w okresie jesienno-zimowym rejestruje się wzrost zachorowań na choroby przenoszone drogą kropelkową – choroby wirusowe i bakteryjne. Nasze przedszkole po raz kolejny dołączyło do akcji informacyjno-edukacyjna zainicjowana przez Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, pt. „Wirusoochrona”.
Przeprowadzone działania były skupione wokół następujących zagadnień:

 1. Promocja podstawowych zasad higieny osobistej w celu zapobiegania chorobom zakaźnym w tym wyrabianie potrzeby i nawyku dbania o czystość rąk oraz nauczenie dzieci prawidłowego mycia rąk
 2. Zachęcenie i zwrócenie uwagi na rolę szczepień ochronnych jako najskuteczniejszej formy zapobiegania rozprzestrzenianiu się wielu chorób zakaźnych
 3. Stosowanie zasad zdrowego stylu życia – prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna (w tym dostosowanie ubrania do warunków pogodowych w czasie przebywania na świeżym powietrzu).

Marta Nawrocka

Andrzejki w grupie młodszej
29 listopada zamiast wieczoru andrzejkowego zrobil...

29 listopada zamiast wieczoru andrzejkowego zrobiliśmy sobie w grupie maluchów andrzejkowe południe. Obowiązkowo przeprowadziliśmy kilka zabaw z wróżbami. Podczas kręcenia butelką symbole wskazały nam z czym związany będzie nasz sukces w przyszłości. W zabawie "Nasz przyszły zawód" dowiedzieliśmy się, kim zostaniemy, jak dorośniemy, a "Tajemnicze pudełko" powiedziało nam, co dobrego nas spotka w przyszłości. Oprócz tego powróżyliśmy z butów, rzucaliśmy "magiczną kostką" i.... zjedliśmy ciasteczko z wróżbą! Nie wszystkie wiadomości były dobre. Niektórzy mogli się dowiedzieć, że jutro z rana muszą uważać, żeby nie podarła im się piżama!

Alicja Brych

Dzień Pluszowego Misia
Duże , małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pl...

Duże , małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe Misie opanowały nasze Przedszkole.
„Przybyły” ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć. W dniu 24.11.2022
nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia . Mimo coraz
nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde
dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem- Misiem. Przybyły misie małe, duże, bardzo
duże, białe, różowe, zielone wprost bajecznie kolorowe a każdy był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki
zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię Święta Pluszowego
Misia, wspólnie bawiły się przy piosenkach m. in: „ Jadą, jadą misie”, „Misiowa pobudka”, „Pluszowy
miś”. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy,
quizy, misiowe tańce. Kulminacyjnym punktem dnia było przybycie prawdziwego Kubusia Puchatka
który nie tylko pobawił się z dziećmi ale przyniósł ze sobą pyszny poczęstunek w postaci pysznego
czekoladowego ciasta. To był niezwykle Kubusiowy dzień.

Anna Nowak

Dzień Życzliwości i Pozdrowień
"Uśmiech to światło wpadające przez okno twoje...

"Uśmiech to światło wpadające przez okno twojej twarzy, które mówi ludziom, że twoje serce jest w domu". Przedszkolaki obchodziły "Dzień Życzliwości i Pozdrowień". Dzieci wspólnie zastanawiały się, co to jest życzliwość, dlaczego warto być życzliwym, jak ją okazywać bliskim, kolegom, starszym, osobom na co dzień. Była to wspaniała okazja do przypomnienia "magicznych słów" - proszę, przepraszam i dziekuję. Każdy z przedszkolaków mógł wrzucić do specjalnej skrzynki kartki z życzeniami dla swoich kolegów, koleżanek, wychowawczyń oraz pań z obsługi. To święto było wspaniałą nauką życzliwości i koleżeństwa.

Marta Nawrocka

Zapraszamy na Jasełka
Dzień Kredki w grupie maluchów
17.11 maluchy obchodziły dzień najważniejszego ...

17.11 maluchy obchodziły dzień najważniejszego przedmiotu w przedszkolu, czyli Dzień Kredek. Na co dzień kredki nie służą nam tylko do kolorowania. Używamy ich do nauki kolorów,  liczenia, porównywania wielkości i wielu innych zajęć. Kredki to najlepsze przyjaciółki przedszkolaka i  jego nauczycielki. Z radością uczciliśmy ich święto zabawami, przy okazji robiąc pamiątkowe zdjęcia. 

Alicja Brych

Dzień Kredki w grupie starszaków
W czwartek 17 listopada obchodziliśmy w grupie st...

W czwartek 17 listopada obchodziliśmy w grupie starszej Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób
wiąże się z dziećmi, bowiem dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje przeżycia, uczucia, myśli, uczą
się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię. Rysowanie to wspaniała przygoda i ważne
doświadczenie dla każdego dziecka. Z tej okazji w naszej grupie odbywały się zabawy z kredkami w
roli głównej. Dzieci słuchały opowiadań, których bohaterami były kredki, poznały ich rodzaje oraz
obejrzały krótki film o tym, jak są zrobione. Tworzyły zbiory kredek według kryterium koloru, kształtu,
wielkości, rodzaju i porównywały ich liczebność. Bawiły się przy piosence „Kolorowe kredki”,
kolorowały kolorowanki nawiązujące do jej treści, brały też udział w zabawach muzyczno-ruchowych,
konkursach i zawodach. W każdej grupie przy pomocy różnych środków wykonane zostały piękne
kredki, które ozdobiły przedszkolne galerie prac.

Anna Nowak

Pasowanie na przedszkolaka
Po tygodniach prób i przygotowań w końcu nadsze...

Po tygodniach prób i przygotowań w końcu nadszedł ten wyjątkowy dzień:  uroczystość pasowania na przedszkolaka. 8.11.2022 piętnaścioro dzieci z grupy maluchów otrzymało tytuł przedszkolaka. Na to wyróżnienie trzeba sobie zasłużyć, dlatego też zaprezentowaliśmy naszym gościom krótkie wystąpienie. Ubrani na galowo zaśpiewaliśmy,  zatańczyliśmy i wyrecytowaliśmy wierszyki. Na koniec wygłosiliśmy przysięgę przedszkolaka, po której Pani dyrektor nadała każdemu wymarzony tytuł. Nie zabrakło także dyplomów i poczęstunku. Serdecznie dziękujemy starszym kolegom za wsparcie podczas naszego wystąpienia. 

Alicja Brych

Dzień Świętego Marcina
Przedszkolny korytarz rozświetlały latarenki wyk...

Przedszkolny korytarz rozświetlały latarenki wykonane przez naszych podopiecznych.  Lampiony zostały przygotowywane na okoliczność „Dnia Świętego Marcina” z którymi uczestniczyli w pochodzie i śpiewali pieśni okolicznościowe przy ognisku. Podsumowaniem uroczystości była konsumpcja rogali „marcińskich” przygotowanych przez panie z KGW.


Dzień Świętego Marcina  to uroczystość, która wprowadza nastrój tajemnicy i wiary w czynienie dobra. Według legendy, pewnego zimowego wieczora,  przejeżdżający obok bramy miasta  rycerz Marcin przeciął  mieczem swój płaszcz i jedną część dał napotkanemu żebrakowi. Tej samej nocy ów rycerz ujrzał we śnie Jezusa. Chrystus był odziany w tę część płaszcza, którą Marcin podarował biedakowi.

Konkurs na najładniejszą latarenkę  „Światełko latarenki”.

Wyróżnienie otrzymali:
Rozalia Kretek
Kamil Wileczelek
Anna Jureczka

Dziękuję wszystkim za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratuluję!

Marta Nawrocka

Święto Niepodległości
Z okazji Święta Niepodległości grupa starszak...

Z okazji Święta Niepodległości grupa starszaków uroczyście odśpiewała hymn narodowy w ramach akcji "Szkoła do hymnu".

https://fb.watch/gNRJafo9cK/

Dzień Jeża w grupie maluszków
10.11 swoje święto mają nasi mali kolczaci  pr...

10.11 swoje święto mają nasi mali kolczaci  przyjaciele, jeże. Tego dnia przypomnieliśmy sobie wiadomości na temat wyglądu i prowadzonego przez nie trybu życia. Zabawiliśmy się w popularną zabawę "Na dywanie siedzi jeż" oraz  zabawę rytmiczno-ruchową "Idzie jeż". Mieliśmy okazję popisać się naszymi zdolnościami plastycznymi i wykonać piękne zwierzaczki z masy solnej i makaronu. Każdy z maluchów zrobił sobie też pamiątkowe zdjęcie w sylwetce jeża.

Alicja Brych