# Zostań z dzieckiem w domu – zajęcia zdalne, jak nam wyszło…

 # Zostań z dzieckiem w domu – zajęcia zdalne, jak nam wyszło…

Po ponad dwóch miesiącach pracy zdalnej potrafiliśmy się odnaleźć w tej nowej dla nas rzeczywistości. Chociaż to trudne wyzwanie zarówno dla rodziców, dzieci jak i nauczycieli,  wymaga od nas wszystkich zorganizowania dnia na nowo.

Edukacja przedszkolna w wersji online nie jest łatwa do zrealizowana, głównie ze względu na fakt, że tak małe dzieci w ogóle nie powinny spędzać czasu przed komputerem. Zatem jak zorganizować ten czas z korzyścią dla wszystkich?

Jak się okazuje, kluczem do sukcesu są zabawy podobne do tych, do których dzieci są przyzwyczajone na co dzień w przedszkolu. Staraliśmy się  nie zakłócać rytmu dnia dziecka, który do tej pory znało.  Pamiętaliśmy, aby czas spędzony w domu nie był czasem przed telewizorem czy telefonem w ręku z puszczoną bajką.  Nadal zachęcamy dzieci  do  sprzątania zabawek w domu po skończonej zabawie, podejmowania prób samodzielnego ubierania się ,  jedzenia , a także rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań. Z fotorelacji widzimy, w jaki sposób rodzice, w miarę możliwości inspirują się naszymi propozycjami. Dzielą się z  tym, co zrobili: praca plastyczna, konstrukcja z klocków czy z innych materiałów, stworzenie własnej gry, własne doświadczenia . Te  działania są też inspiracją dla nas, nauczycielek przedszkoli, że jednak w tym trudnym momencie to ma sens.

Dziękujemy rodzicom z Przedszkola w Zabełkowie  za zaangażowanie, jakie włożyli i nadal wkładają w zdalną edukację swoich dzieci. Doceniamy Ich wsparcie i czas, jaki poświęcają. Dostrzegamy w tych wspólnych działaniach wyrozumiałość i cierpliwość. Taka postawa rodziców sprawia, że osiągnęliśmy tak wiele.

Rita Wieczorek