Dzień Jeża w grupie starszej

To jest jeżyk.
Mały jeżyk.
Jeżyk z kolców ma kołnierzyk.
Z kolców płaszczyk,
z kolców szalik,
tylko nosek jak koralik.

 

10 listopada to Międzynarodowy Dzień Jeża  – święto kłujących ssaków. Jeże towarzyszą nam od najmłodszych lat dzieciństwa w bajkach , wierszach, książeczkach, dlatego nasze przedszkolaki włączyły się w obchody tego nietypowego święta. Zajęcie rozpoczęliśmy od rozwiązywania zagadek o jeżach.  Dzieci miały okazję poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę dotyczącą sposobu życia jeży w ich naturalnym środowisku. Dowiedziały się m.in co jest największym przysmakiem jeży (i nie są to wcale rumiane jabłuszka), czy igły jeża faktycznie kłują, oraz  że jeże to urodzeni maratończycy (pokonują jednej nocy ok 7-8 km) 🙂 W kolejnej części zajęć starszaki zmierzyły się w jeżowych zadaniach i konkurencjach. Między innymi utrwalaliśmy znajomość cyfr oraz dzielenie na sylaby. Świetną zabawą okazały się „jeżowe wyścigi rzędów”, które polegały na pokonaniu wyznaczonej trasu z jabłuszkiem przyczepionym do woreczka na głowie. Na zakończenie zajęć każdy miał okazję wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie w „jeżowej fotobudce”.

Michaela Sigmund-Lasak