Cztery żywioły

Ziemia, powietrze, ogień i woda to żywioły, które rządzą światem. Maluszki w 2 tygodniu marca miały okazje się z nimi zapoznać. W pierwszym dniu poznały żywioł wody. Dzieci dowiedziały się skąd pochodzi woda oraz jakie jest jej znaczenie dla ludzi, roślin i zwierząt. Dowiedziały się, że woda to skarb bez którego nie mogłoby istnieć życie na Ziemi, ale też groźny żywioł, który może zniszczyć przyrodę. Dzieci brały udział w zabawach badawczych gdzie smakowały, wąchały, dotykały i przyglądały się wodzie oraz dowiedziały się co tonie a co utrzymuję się na wodzie. Kolejnym żywiołem, który poznały dzieci był ogień. Dzieci dowiedziały się że ogień pobudza do działania, daje radość życia, ale ma także moc niszczycielską. Ogień kojarzy się ze słońcem, gwiazdami, płomieniem świecy i tym płonącym w sercu. Dzieci przypomniały sobie również numer alarmowy straży pożarnej do której należy dzwonić w razie pożaru. Kolejnym żywiołem był powietrze. Dzieci dowiedziały się że powietrze istniej mimo, iż nie jest widoczne gołym okiem. Ciekawym eksperymentem było „złapanie” powietrza w balon oraz obserwowanie jak za pomocą suszarki unosi się w powietrzu. Dzieci miały również okazję sami przetestować użycie swej siły za pomocą dmuchania w piórko tak aby nie spadło na ziemię. Ostatnim żywiołem była ziemią którą dzieci dzięki założeniu kilka dni kącika przyrodniczego poznały. Jej konsystencja, zapach, rodzaj i znaczenie budziła dużą ciekawość u dzieci a spacer pokazał dzieciom w prosty sposób jak łatwo ją dostrzec.