„Apetyt na zdrowie” – czyli warzywno-owocowy tydzień w grupie starszaków

Cały tydzień od 04.10 do 08.10 był w grupie starszaków Kolorowym Tygodniem Warzyw i Owoców. Podczas tygodniowych zajęć każdego dnia starszaki poznawały warzywa i owoce z danej gamy kolorystycznej oraz ich właściwości prozdrowotne. I tak w poniedziałek podczas Dnia Pomarańczowego królowała marchewka, z której przedszkolaki zrobiły przy pomocy wyciskarki wolnoobrotowej pyszny i zdrowy sok. Wtorek upłynął w naszej grupie pod znakiem koloru czerwonego. Tego dnia dzieci samodzielnie wykonały pyszne jeżyki z czerwonych warzy i owoców: jabłek, papryki oraz pomidorków. W środę, podczas dnia fioletowego w naszej sali zrobiło się bardzo słodko, ale nadal bardzo zdrowo. Wspólnie upiekliśmy pyszne ciasto jogurtowe ze śliwkami. Ostatnim dniem był dzień zielony, podczas którego starszaki przekonały się, iż nie taki szpinak straszny, a wręcz pyszny przyrządzając wyśmienity koktajl szpinakowo-bananowy. Piątek był natomiast dniem podsumowującym nasz kulinarny tydzień. Starszaki wzięły udział w mini quizie podczas którego wykazały się zdobytą wiedzą na temat warzyw i owoców. Promowanie zdrowego żywienia, jest bardzo istotną kwestią dlatego też warto już od najmłodszych lat wdrażać u dzieci właściwe nawyki. W naszej grupie zdamy również o to, by starszaki angażowały się w samodzielne przygotowywanie zdrowych przekąsek, co dodatkowo wpływa pozytywnie na motywację dzieci do sięgania po warzywa i owoce oraz przełamuje opory przed próbowaniem nowych smaków.

Michaela Sigmund-Lasak