Andrzejki w grupie starszej

„Hokus-pokus, czary mary, niech się spełnią andrzejkowe czary”

29-30 listopada to nie tylko dzień ściśle związany z imieninami Andrzeja, którym składamy najserdeczniejsze życzenia, ale to także czas nierozerwalnie związany z wróżbami i magią. Za sprawą kilku magicznych zaklęć można wprowadzić fantastyczny i magiczny klimat, który szczególnie fascynuje młodsze dzieci. To właśnie tego dnia dzieci z grupy starszej dały się ponieść magicznej atmosferze oraz zabawie, której towarzyszyły różne wróżby i zaklęcia. Ponadto przedszkolaki miały okazję zapoznać się ze zwyczajami andrzejkowymi, rozwinąć zainteresowania tradycjami i obrzędowością. Starszaki aktywnie uczestniczyły w zabawach i tradycyjnych wróżbach wróżbach andrzejkowych: rzucały grosikiem na szczęcie, dowiedziały się kim będą w przyszłości z koszyka zawodów, poznały imię swojego przyszłego męża/żony z magicznych serduszek oraz wróżyły z gwiazd. Oczywiście nie obyło się bez tradycyjnej wędrówki butów przez próg. Zwieńczeniem dnia była zabawa andrzejkowa do ulubionych przedszkolnych hitów. Wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły we wróżbach, grach i zabawach, wypowiadały czarodziejskie zaklęcia i w miłym nastroju przeżywały radość z odczytanych przesłań wróżb. Andrzejkowy dzień naszym przedszkolakom upłynął w przyjemnym i wesołym klimacie czarów i magii, który na długo zapadnie w ich pamięci, a może nawet w przyszłości będą mile go wspominać (zwłaszcza, gdy wróżba się spełni).

Michaela Sigmund-Lasak