„Zdrowie” – uczmy się zdalnie

W pierwszym tygodniu kwietnia tematem przewodnim w grupie młodszej było zdrowie czyli co robić aby być zdrowym. W poniedziałek dzieci zostały zapoznane z podstawowymi metodami profilaktyki chorób zakaźnych- higieną rąk, dowiedziały się, iż ręce są głównym nośnikiem czynników chorobotwórczych i poznały instrukcji mycia rąk na podstawie bajki edukacyjnej „Wiem jak myć ręce”. Podsumowaniem były zagadki na temat wysłuchanego wcześniej wiersza „Zarazków się nie boimy”. We wtorek dzieci dowiedziały się, iż to co jemy też ma wpływ na to jak się czujemy. I to właśnie w tym dniu pobawiły się w prawdziwych kucharzy i robiły zdrowe i pyszne sałatki owocowe i warzywne lub zajadały w ciągu dnia te zdrowe przekąski. Ponadto bawiły się ze swymi owocowymi świeżakami i razem z nimi oglądały prezentację multimedialną „Piramida zdrowego żywienia”. W tym dniu chętnie też śpiewały i tańczyły w j.niemieckm do znanych piosenek. Środa była dniem aktywności fizycznej. Dzieci dowiedziały jakie znaczenie ma ruch dla zdrowia człowieka, zostały też zachęcone do aktywności ruchowej i zabaw na świeżym powietrzu. Dowiedziały się na podstawie bajki „Bolek i Lolek sportowcami”jakie dyscypliny sportowe można uprawiać. Czwartek upłynął pod tematem „Katar i choroba mi nie straszna”. Dzieci poznały prawidłowe nawyki higieniczne i kulturalne, i dowiedziały się w jaki sposób minimalizować ryzyko przenoszenia się wirusów i bakterii – dowiedziały się, że należy używać chusteczki, zasłaniać buzię podczas kaszlu i kichania. Jak mieć czysty nos? Na podstawie tej bajki edukacyjnej się tego dowiedziały. W tym dniu bawiliśmy się również w zabawy badawcze. Pierwszą z nich był „Pachnący i rozkwitający kwiatek szczęścia”- szukaliście je i w ogrodzie i robiliście sami a potrzebne do tego była miseczka, woda, kartka (szablon kwiatka). Efekty pracy były piękne wszystkie kwiatki pięknie rozkwitały. Kolejną propozycją była zabawa w „Sztukę cieni” gdzie dzieci odrysowywały cienie swych zabawek jednocześnie ćwicząc zdolności manualne i rozwijając swą kreatywność i pomysłowość. Z okazji zbliżającej się Wielkanocy w piątek robiliśmy zadania poświęcone właśnie jej. Słuchaliśmy wiersza o symbolach wielkanocnych i szukaliśmy w domu ozdoby, które kojarzą się z tym świętem. Słuchaliśmy również piosenek wielkanocnych i układaliśmy z naszych zabawek przepiękne pisanki. W tym dniu przekazana została również informacja o konkursie plastycznym „Ozdoba wielkanocna” skierowana do dzieci i rodziców. Myślę, że chętnych do jej zrobienia nie będzie brakować. Dziękuje za ten wspaniały i owocny tydzień, już teraz cieszę się na kolejny.

Anna Nowak