Zagadki Lego Robotyki

Kolejne zajęcia w ramach Krzyżanowickiego Uniwersytetu Dziecięcego odbyły się w sobotę 10 grudnia w sali narad Urzędu Gminy w Krzyżanowicach. Tym razem najmłodsi studenci, najpierw uczniowie potem przedszkolaki, poznali sposoby konstruowania poruszających się robotów, z wykorzystaniem specjalnych zestawów edukacyjnych – klocków Lego WeDO oraz Lego Mindstorms.

Dzieci dowiedziały się, że roboty można wykorzystać do celów przemysłowych, badawczych, militarnych, medycznych. Same też podawały przykłady ich zastosowania, dając dowód, że robotyka młodemu pokoleniu jest doskonale znana. Wiedziały także czym są czujniki światła i koloru, odległości i dotyku, a niektórzy wiedzieli do czego służy żyroskop. Potem studenci mogli przekonać się praktycznie jak działają roboty i w jaki sposób czujniki oraz inne elementy konstrukcji i oprogramowania decydują o funkcji i zastosowaniu robotów.

Zajęcia z robotyki to przede wszystkim zabawa – ale także zachęta do rozwijania zainteresowań, w kierunku nauki przedmiotów ścisłych. Dzięki temu informatyka, fizyka i matematyka nie budzą u dzieci niechęci i obaw.

Podczas, gdy mali studenci uczestniczyli w zajęciach, rodzice i opiekunowie wysłuchali kolejnego wykładu w ramach Akademii Rozwoju Rodzica. Wykład zatytułowany był „Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży – zjawisko czy epidemia”?

Główny sponsor:

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. Obecnie Spółka rozpoczyna realizację kluczowego projektu inwestycyjnego jakim jest Interkonektor Polska-Czechy, w ramach którego powstanie gazociąg wysokiego ciśnienia o długości ok. 54 km i średnicy 1000 mm, tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu oraz stacja pomiarowa na terenie gminy Krzyżanowice. Trasa gazociągu będzie przebiegała przez teren województwa opolskiego w gminach Kędzierzyn-Koźle, Bierawa i Cisek oraz województwa śląskiego w gminach Rudnik, Pietrowice Wielkie, Racibórz, Krzanowice i Krzyżanowice.
Celem inwestycji jest stworzenie dwukierunkowego połączenia przesyłowego pomiędzy Polską i Czechami, które umożliwi kształtowanie konkurencyjnego rynku gazu w Europie Środkowo i Południowo-Wschodniej. Projektowana inwestycja objęta jest Ustawą z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (zwaną „Specustawą”) – Dz. U. z 2009 Nr 84 poz. 700 wraz z późniejszymi zmianami.
Gminy, na terenie których będzie zlokalizowany gazociąg, uzyskają dodatkowe wpływy finansowe w postaci odprowadzanego corocznie przez inwestora podatku od nieruchomości w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu gminy, którą można przeznaczyć na potrzeby społeczności lokalnych. Inwestycje GAZ-SYSTEM S.A. są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy.
Ponadto Interkonektor Polska-Czechy będzie stanowił ważny element gazowego Korytarza Północ-Południe. W październiku 2013 roku Komisja Europejska przyznała inwestycji status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym”(PCI), natomiast w maju 2015 roku Interkonektor Polska – Czechy otrzymał dofinansowanie unijne w zakresie prac projektowych w ramach instrumentu finansowego „Łącząc Europę”(CEF – Connecting Europe Facility)
Wi

ęcej informacji o inwestycji oraz znaczeniu statusu PCI znajduje się zakładce oraz w broszurze poświęconej projektom PCI, które są dostępne na stronie internetowej GAZ-SYSTEM S.A. (http://www.gaz-system.pl/wsparcie-z-ue/projekty-o-statusie-pci-pci-project-of-common-interest/).

Szczegółowe informacje na temat Sponsora Głównego dostępne są na stronie internetowej http://www.gaz-system.pl