Wodne eksperymenty w grupie młodszej

W 3 tygodniu listopada grupa młodsza miała okazję przeprowadzić i obserwować kilka eksperymentów z wykorzystaniem wody oraz innych substancji ciekłych. Nasi mali badacze przy pomocy pani Michasi mięli okazję sprawdzić rozpuszczalność różnych substancji w wodzie: maku, mąki, cukru i oleju, a także obserwować barwne zjawisko tzw. „wędrującą wodę”, czyli eksperyment wykorzystujący właściwości fizyczne naczyń połączonych. Wykorzystując watę oraz barwniki spożywcze przedszkolaki stworzyły kolorowe warstwy barw podstawowych: czerwonej, żółtej i niebieskiej, które następnie przenikając się i mieszając stworzyły barwną, tęczową kompozycję barw pochodnych w słoju. Jednak najbardziej widowiskowym eksperymentem okazała się tzw. „lawa”, podczas którego do dużego naczynia wypełnionego olejem należy nalać wody z barwnikiem, a następnie wrzucić musującą tabletkę, która „wprawiła w ruch” barwne krople w oleju dając widowiskowy pokaz. Uśmiechy na twarzy dzieciaków oraz ich zafascynowanie obserwowanymi zjawiskami są dowodem na to, iż naszym małym badaczom bardzo przypadł do gustu tydzień eksperymentów.