Tłusty Czwartek w grupie starszej

Pączki, pączki, pączki…
było ich tak dużo zjedliśmy je radośnie
nie ważne, że brzuch rośnie.
Bo pączki nie jemy, żeby się tyło
tylko, żeby nam szczęśliwie było.

11 lutego obchodziliśmy w naszym Przedszkolu tłusty czwartek inaczej zwany combrowym czwartkiem. Dzieci poznały krótką tradycję tego święta według powiedzenia:

„Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, smacznych pączków nasmażyła” według dawnych przesądów mówiono, że „Jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to w życiu nie będzie mu się wiodło”. Poza tym poznały rodzaje pączków oraz zapoznały się z historią nazwy combrowy czwartek. Dowiedziały się też, że idealny pączek powinien być pulchny, lekko zapadnięty w środku co świadczy o tym , że ciasto ma dobrą konsystencję. Zdobyte doświadczenia były inspiracją do robienia pączków z talerzyków papierowych. Tłusty czwartek był w starszakach również wspaniałą okazją do spalenia kalorii po zjedzonych pączkach upieczonych przez naszą kucharkę. Konkurencje sportowe z „pączkiem” w roli głównej były najlepszym zwieńczeniem dnia, które dzieciom najlepiej przypadły do gustu. Śmiechu i dobrej zabawy na było końca. Jak to dobrze, że jest tłusty czwartek!