Szanowni rodzice!

Szanowni rodzice

To już miesiąc mija od naszej wspólnej, nowej formy komunikowania się z Państwem i Państwa dziećmi. Zarówno dla Was jaki i dla nas to ogromne wyzwanie, z jakim dalej jeszcze musimy się zmierzać. Dla większości z nas to już długo, za długo. Pamiętajmy, że nasze dzieci mogą (ale nie muszą!) wszystko przeżywać bardziej od nas. Najważniejsze, co możemy zrobić:

• obserwujmy – siebie i nasze dzieci. Nie tylko pod kątem infekcji, ale i tego, jak emocjonalnie radzimy sobie z zastaną rzeczywistością. Jakie jest nasze dziecko? Jak reaguje na tę sytuację, jak reaguje na nas? Czy dopytuje? Czy unika rozmów? Czy sądzi, że musi nas chronić i robi dobrą minę do złej gry? Czy może (przynajmniej na razie) wygląda na to, że sytuacja go nie przeciąża?

A jak my się zachowujemy? Czy epidemia, zagrożenie jest stale obecne w naszych rozmowach? Czy nieustannie sprawdzam wiadomości? Czy może unikamy tematu i nie chcemy o tym rozmawiać? Jak nasza postawa działa na syna czy córkę?

• Bądźmy gotowi do rozmowy – przygotujmy sobie zestaw 4 rzetelnych faktów, którymi możemy się podzielić z naszym dzieckiem. Czasem trzeba będzie powtórzyć je wielokrotnie – dzieci lubią upewniać się, że wiemy, co mówimy. Bądźmy w tych rozmowach spokojni, opanowani i rzeczowi. Jeśli sami jesteśmy kłębkiem nerwów i mimo szczerych chęci nie udaje się nam zachować spokoju, zastanówmy się, może warto zadzwonić do psychologa. Nikt z nas nie wie, ile będzie trwała ta sytuacja. I o swojej niewiedzy warto szczerze mówić. Choć część rodziców, nauczycieli się tego obawia, ta szczerość buduje zaufanie.
  • Uczmy się razem zdrowych nawyków, bądźmy wzorem do naśladowania. Pokażmy, jak myć ręce, jak zasłaniać usta, jak założyć prawidłowo maseczkę i z niej korzystać, jak dbać o wypoczynek, odpowiedni sen i dobry nastrój. Rozmawiajmy o tym, co trudne, o zagrożeniach i co z nimi robić.

Zapraszamy ponownie do naszej fotorelacji.

No cóż, znowu od wtorku jesteśmy urlopowane, nie chcemy jednak zerwać kontaktu z Państwem, nam też jest to bardzo potrzebne. Na naszym wspólnym mailu przesyłamy nasze propozycje zabaw dla dzieci.

Serdecznie pozdrawiamy, życząc zdrowia.’