Przedszkolaki z Zabełkowa w podróży w kosmos

W ostatnim tygodniu kwietnia dzieci z grupy młodszej z Przedszkola Publicznego im. Kubusia Puchatka w Zabełkowie odbyły ciekawą podróż w kosmiczne przestrzenie. Każdego dnia dzieci poznawały inne ciekawostki dotyczące kosmosu. Pierwszego dnia dzięki makiecie przedstawiającej układ słoneczny przedszkolaki poznawały kolejność, a także kolory poszczególnych planet naszego układu słonecznego.  Piłeczkami, które symbolizowały meteoryty uczyliśmy się klasyfikacji wg koloru, a także rozwijaliśmy motorykę dużą w zabawie „Deszcz meteorytów”.  Kolejnego dnia przenieśliśmy się na inną planetę. Rozmawialiśmy o tym, jak wyobrażamy sobie życie na nieznanym lądzie, a także próbowaliśmy narysować przybysza z innej planety.  Każdy ufoludek był inny i wyjątkowy. Kolejnym zadaniem tego dnia było wykonanie pracy plastycznej- kosmonauty. Dzieci malowały farbami oraz przyklejały poszczególne elementy pracy. W środę przyszedł czas na zajęcia matematyczne, gdzie dzieci odbijając gwiazdy w farbie przeliczały i porównywały liczebność zbiorów, odpowiadając na pytania gdzie jest więcej, a gdzie mniej gwiazd. Kolejny dzień był poświęcony tematyce pojazdów, którymi można poruszać się w galaktyce. Oglądaliśmy ilustracje oraz książki przedstawiające rakiety, statki, sondy kosmiczne oraz inne ciekawe pojazdy. Głównym punktem zajęć były wyścigi rakiet zrobionych  z balonów. Przedszkolaki były bardzo podekscytowane oraz dopingowały swoim kolegom i koleżankom. Popołudniu dzieci z pomocą nauczyciela wykonywały pracę techniczną- rakiety. Ostatniego dnia odbyły się zajęcia sensoryczne- wykonywaliśmy masę z balsamu do ciała, mąki ziemniaczanej oraz kolorowych brokatów, która przypominała piękną masę kosmiczną. Zajęcia z całego tygodnia wzbudziły w dzieciach wielkie zainteresowanie oraz chęć zdobywania wiedzy na temat kosmosu.

Beata Michalska