Obchody 100lecia odzyskania niepodległości

            W tym roku Polska obchodzi jubileusz stulecia odzyskania niepodległości. Nasze przedszkole, które dba o rozwój uczuć patriotycznych dzieci do swojej ojczyzny, również aktywnie włącza się do celebrowania tak ważnego wydarzenia dla Polski. I tak dnia 9 listopada nasze dzieci ubrane na galowo wzięły udział w uroczystości pt. „Polska nasza Ojczyzna”. Wszystkiemu towarzyszyła nie tylko dyrekcja, pracownicy przedszkola oraz dzieci, ale również i zaproszeni w tym dniu goście: pan Wilhelm Wolnik, pan Grzegorz Swoboda zastępca Wójta Gminy Krzyżanowice, przewodnicząca KGW pani Anna Kupka, sołtys Zabełkowa pan Marian Studnic, przedstawiciel Rady Rodziców pani Ewelina Chłapek oraz goście specjalni – pracownicy Muzeum w Raciborzu pani Julita Ćwikła etnografa oraz pan Adam Knura historyka. Każdy z gości na wejściu dostał symboliczny kotylion w barwach narodowych. Uroczystość rozpoczęła się od tradycyjnego poloneza zatańczonego przez dzieci z grupy starszej oraz od odśpiewania przez wszystkich hymnu polskiego. Następnie dzieci zaprezentowały swe umiejętności recytatorskie i wokalne poprzez wiersze i piosenki.Pokaz umiejętności dzieci zakończył się tańcem śląskim „Trojak”. Gromkie brawa zaproszonych gości były dowodem, iż występ naszych wychowanków z grupy starszej był bardzo udany i się podobał. Pani Dyrektor serdecznie podziękowała za występ oraz poinformowała wszystkich, że cały dzień w przedszkolu z Zabełkowie jest w barwach polsko-białych poczynając od dzisiejszych posiłków, a kończąc na wszystkich dekoracjach. Następnie zaprosiła przedstawicieli muzeum o zabranie głosu. Pani Julita oraz pan Adam w bardzo interesujący sposób opowiadali o dawnych dziejach naszego kraju przedstawiając rekwizyty przywiezione z Muzeum. Były tam między innymi dawne stroje, zabawki dla dzieci, fotografie, pocztówki, prawdziwa złota moneta oraz księga licząca 500 lat. Na zakończenie swej prezentacji dzieci otrzymały zaproszenie do muzeum w Raciborzu, z którego z pewnością na wiosnę skorzystają. Po uroczystości każdy otrzymał prezencik- plakietkę 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Ponadto o godzinie 11.11 dzieci uroczyście odśpiewały cały, czterozwrotkowy hymn narodowy, tym samym włączając się do ogłoszonej przez Ministerstwo Obrony Narodowej akcji „Rekord dla Niepodległej”. Na zakończenie uroczystości na każdego czekał pysznych poczęstunek w barwach naszego kraju. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci każdego z nas.