Nasze zmysły – uczmy się zdalnie gr starsza

Miniony tydzień nauki zdalnej  grupie starszej upłynął pod znakiem zmysłów. Każdego dnia starszaki poznawały znaczenie innego zmysłu w poznawaniu i percepcji świata oraz uczestniczyli w różnorodnych zabawach sensorycznych stymulujących dany narząd zmysłu. W poniedziałek poprzez zabawy paluszkowe oraz ćwiczenia grafomotoryczne rozwijaliśmy sprawność naszych dłoni, które odgrywają ważną rolę w odkrywaniu świata za pomocą zmysłu dotyku. Tego dnia dzieci stymulowały zmysł dotyku poprzez zabawy z wykorzystaniem domowej ścieżki sensorycznej oraz domowej, własnoręcznie wykonanej ciastoliny. We wtorek rozwijaliśmy zmysł wzroku czyli ćwiczyliśmy nasze oczy. w tym również spostrzegawczość w zabawie „bystre oczko”. Ciekawym elementem tego dnia był eksperyment „kolorowe mleko”, który bardzo przypadło naszym przedszkolakom do gustu. Środa była dniem zabaw stymulujących zmysł smaku. Tego dnia rozwiązywaliśmy zagadki smakowe,  oraz trenowaliśmy nasz język i prawidłową wymowę podczas zabaw z łamańcami językowymi. Dzieci wykonały również pracę plastyczną pt. „lody”. W czwartek poznaliśmy zmysł słuchu. Podczas zajęć tego dnia starszaki rozwijały sprawność analizatora słuchowego niezbędną do nauki czytania, w zabawach „Policz dźwięki” oraz „Ile słów słyszysz w zdaniu”. Dzieci poradziły sobie z zadaniami bezbłędnie. Tego dnia nie mogło zabraknąć muzyki, jednak poszukiwaliśmy jej w nietypowych przedmiotach bowiem wydobywaliśmy dźwięki ze szklanek napełnionych wodą. Ostatniego dnia w piątek stymulowaliśmy poprzez zabawy zmysł węchu. W zabawie „pachnące kubeczki” zadaniem dzieci było rozpoznanie produktów po zapachu. Przedszkolaki wykonały także ciekawy rekwizyt do zabaw oddechowym, a zwieńczeniem dnia była pachnąca praca plastyczna „Kwiecista łąka” oraz „Filiżanka z kawą”.

Bardzo dziękuję rodzicom oraz dzieciom za całotygodniową pracę, zaangażowanie oraz wszelkie podjęte działania w ramach naszej pracy zdalnej. Zapraszam na fotorelację z minionego tygodnia.

Michaela Sigmund-Lasak