Jesteśmy Polką i Polakiem – zajęcia w grupie młodszej

Listopad w grupie młodszej rozpoczęliśmy od zajęć związanych z patriotyzmem. Jest to trudny dla maluchów temat, ale jakże ważny, bo od najmłodszych lat kształtować poczucie przynależności narodowej oraz szacunku wobec symboli narodowych. Przedszkolaki tygodniowy cykl zajęć rozpoczęły od filmu edukacyjnego nt. symboli narodowych. Dzieci dowiedziały się co oznaczają nasze barwy ojczyste oraz jaka jest geneza godła polskiego. Ważnym elementem zajęć było także wysłuchanie hymnu „Mazurka Dąbrowskiego” oraz rozmowa na temat prawidłowego, godnej postawy podczas jego śpiewania. Podczas kolejnych dni nasi milusińscy mieli okazję zaznajomić się z mapą Polski oraz wysłuchać kilku znanych legend m.in ” O Lechu, Czechu i Rusie” oraz „Smoku Wawelskim”. Podczas ostatnich zajęć dzieci wybrały się w podróż po Polsce odwiedzając kilka najważniejszych miast na biegu najdłuższej rzeki w naszym kraju, czyli Wisły. Jako pierwsze odwiedziły Kraków, gdzie podczas zabawy „Smok i owieczki” wcieliły się w bohaterów z legendy. Kolejnym przystaniem była Warszawa. Podczas wizyty w stolicy przedszkolaki słuchając opowieści o Warsie i Sawie dowiedziały się skąd, pochodzi nazwa naszej stolicy oraz dlaczego to syrenka jest jej symbolem. Kolejnym przystankiem na naszej Trasie był Toruń, a w nim oczywiście nie mogło zabraknąć pysznych pierniczków, które wszyscy pałaszowali z ochotą. Ostatnim punktem podróży był Gdańsk – ważne miasto portowe. Zatem dzieci miały okazję zmierzyć się podczas wyścigów papierowych łódek. Oczywiście podczas całego tygodnia towarzyszyły nam liczne piosenki i tradycyjne melodie polskie, a także wykonaliśmy prace plastyczne: godło i flagę, które zdobią nasz przedszkolny korytarz. Zapraszamy na fotorelację 🙂

Michaela Sigmund-Lasak