Jesienna szaruga

W drugim tygodniu listopada w naszym przedszkolu tematem przewodnim zarówno w grupie młodszej jak i starszej była jesienna pogoda. Dzieci z grupy młodszej podczas zajęć sprawdzały jakie tkaniny nadają się na ubrania na deszczową pogodę, a których nie powinno się definitywnie zakładać ponieważ przemakają. Swoje obserwacje zapisywały za pomocą nauczycielki w specjalnej tabeli. Podczas zabaw matematycznych maluszki kształtowały umiejętność prawidłowego liczenia w zakresie 5 z wykorzystaniem kropelkowych liczmanów rozsypanych na dywanie. Dzieci z grupy młodszej systematycznie także obserwowały pogodę za oknem, a swoje obserwacje oznaczały na kalendarzu pogody. Podsumowaniem tygodniowych zajęć było przeprowadzenie doświadczenia z wykorzystaniem waty, wody i barwników, którego efektem finalnym była ciekawa barwna kompozycja zamknięta w słoiku. Dzieci umieściły również w swoim kąciku mini akwarium z wodą, wraz z małą sztuczną rybką, która zachęcała dzieci do aktywności poznawczej. Z kolei przedszkolaki z grupy starszej w ramach tygodniowych zajęć dowiedziały się jak powstaje deszcz. Pani Michasia stworzyła w sali mini mikroklimat oraz zaprezentowała dzieciom w trakcie eksperymentu drogę kropelki wody, czyli starszaki miały okazję z bliska przyjrzeć się procesowy parowania oraz skraplania. W najstarszej grupie została zorganizowana również zabawa sensoryczna z wykorzystaniem wody, wychowankowie nie tylko określali jej smak, zapach, barwę, strukturę i właściwości ale również została ona wykorzystana do zabaw logorytmicznych z elementami integracji sensorycznej przy muzyce. Starszaki również przeprowadziły eksperyment, którego celem było określenie jakie przedmioty toną, a które unoszą się na powierzchni wody. Zakończeniem tygodniowego cyklu zajęć była praca plastyczna wykonana techniką origami, której efektem były piękne kolorowe parasolki. Zapraszamy na fotorelację.