Jesienna szaruga – zajęcia badawcze w grupie młodszej

W ostatnim tygodniu października tematem kompleksowym w grupie młodszej była jesienna szaruga. W tym tygodniu maluszki i średniaki poznawały składniki jesiennej pogody, obserwowały aktualną aurę za oknem lub podczas spacerów oraz skrupulatnie uzupełniały kalendarz pogody. W  środę 28 października zostały zorganizowane zajęcia badawcze z wodą. Przedszkolaki poznały obieg wody w przyrodzie i dowiedziały się sąd bierze się deszcz. Podczas eksperymenty z wykorzystaniem pary wodnej dzieci miały okazję zaobserwować zjawisko skraplania się wody. Podczas zabaw badawczych nasi milusińscy określali, które przedmioty toną, a które unoszą się na wodzie. Aby lepiej przygotować się na deszczowe dni dzieci zbadały, które tkaniny i materiały sprawdzą się idealnie podczas deszczu, a które przemokną. Z ogromnym zaciekawieniem przedszkolaki obserwowały również „magiczne papierowe kwiaty”, które w zetknięci z taflą wodą pięknie rozwijały swoje płatki. Najlepszym punktem zajęć była jednak zabawa sensoryczna z wykorzystaniem talerzyków z wodą, podczas której dzieci w rytm muzyki wykonywały odpowiednie ruchy. Zwieńczeniem zajęć była praca plastyczna „Parasolka”.

Michaela Sigmund-Lasak