Festiwal Pozytywnych Wartości w Bieńkowicach

„Do wyższych rzeczy zostałem stworzony i dla nich winienem żyć” – to hasło tegorocznej, ósmej edycji Festiwalu Pozytywnych Wartości, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Bieńkowicach. Koncert finałowy odbył się 9 maja. Myśl główną festiwalu stanowią słowa patrona dzieci i młodzieży polskiej św. Stanisława Kostki – którego św. Jan Paweł II nazwał „patronem trudnych dróg”. Dlatego historia jego życia może być cennym drogowskazem wszystkich dróg, którymi chodzą dziś ludzie młodzi. Stanisław Kostka, pomimo przeciwności z jakimi musiał zmierzyć się w swoim młodzieńczym życiu, miał odwagę zawalczyć o swoje marzenia. Wspólnie ze swoimi przyjaciółmi docierał do najbardziej zapomnianych i smutnych miejsc, by czynić tam dobro i budzić nadzieję.  Ważną częścią wydarzenia było wniesienie symboli festiwalu – chleba, relikwii św. Stanisława Kostki i św. Ignacego Loyoli – przez Sylwię i Mirosława Jandor oraz ich dzieci: Szymona, Marcina i Tereskę. Celem festiwalu, oprócz przybliżenia dzieciom i młodzieży postaci św. Stanisława Kostki, jest prezentacja dorobku artystycznego solistów, zespołów wokalnych, popularyzacja twórczości plastycznej i literackiej młodych ludzi, wymiana pomysłów i doświadczeń w zakresie upowszechniania śpiewu, gry na instrumentach, tańca (warsztaty edukacyjne), a także szeroka integracja osób niepełnosprawnych w środowisku szkolnym. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: biskup opolski ks. Andrzej Czaja i wójt gminy Krzyżanowice – Grzegorz Utracki. Podczas festiwalu ogłoszono wyniki konkursów: muzycznego, plastycznego, literackiego oraz wręczono nagrody laureatom. Uczestnikami wcześniej ogłoszonych konkursów byli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów oraz przedszkolaki, a także osoby niepełnosprawne. Przyznano również nagrodę „Przyjaciela Pozytywnych Wartości” dla patronów honorowych  festiwalu oraz osób zaangażowanych w to wydarzenie – za duchowe wsparcie i materialny wkład w dzieło promowania pozytywnych wartości. Gościem specjalnym 8. edycji Festiwalu Pozytywnych Wartości był ks. Jakub Bartczak – raper i autor tekstów, ambasador Światowych Dni Młodzieży 2016, współtwórca  projektów realizowanych z takimi raperami jak: Tau, Bęsiu.