Eksperymenty z „jajem”

W okresie wielkanocnym dużo mówiliśmy o jajkach – wielkanocnym symbolu nowego życia. Toteż okres ten był doskonałą okazją do przeprowadzenia kilku eksperymentów z „jajem” 🙂 Nasi mali badacze z grupy młodszej uwielbiają eksperymentować. Tym razem bawiliśmy się w „wyścigi jajek” podczas których sprawdzaliśmy zakręcając jajka, które z nich jest surowe, a które gotowane (gotowane szybciej się kręci). Próbowaliśmy również włożyć ugotowane jajko przez szyjkę butelki, tak by ono nie pękło – przy pomocy pani w  butelce stworzyliśmy sztuczną próżnię, dzięki której jajko bez problemu prześliznęło się przez butelkę:) Sprawdzaliśmy także jak coca cola wpływa na skorupkę jajka – po kilku dniach jajko zanurzone w coli pokryło się osadem, który był niemożliwy do zmycia. Od teraz wszystkie przedszkolaki będą pamiętały i myciu ząbków, szczególnie po zjedzeni lub wypiciu czegoś słodkiego. Kolejnym eksperymentem na wyniki którego musieliśmy czekać kilka dni było „skaczące jajko”. Surowe jajko zanurzyliśmy w occie. Po kilku dnia okazało się, że skorupka jaka całkowicie się rozpuściła, biało wraz z żółtkiem zostało otoczone jedynie błonką, która okazała się na tyle silna, że nasze jajko „skakało” po stole niczym piłeczka pinpongowa. Na zakończenie „nauczyliśmy” jajko pływać 🙂 Surowe jajko wrzucone do wody opada na dno. My do naszej wody dodaliśmy dodatkowo sól – w tak powstałej solance nasze jajko unosiło się na powierzchni – niczym my podczas wakacji nad morzem 🙂