Ekozabawy w grupie młodszej

III tydzień kwietnia upłynął nam pod znakiem dbania o naszą planetę Ziemię. W tym tygodniu grupa młodsza poznała podstawy ekologicznego stylu życia: dowiedziała się jak oszczędzać wodę i prąd, poznała podstawowe symbole i oznaczenia związane z dbaniem o środowisko, a także dowiedziała się  jakie są zasady recyklingu. Podczas zajęć obejrzeliśmy film edukacyjny nt. segregacji odpadów, a także sami w sali utrwaliliśmy naszą wiedzę sortując śmieci do odpowiednich worków. W ramach spotkań w kąciku przyrody przeprowadziliśmy na początku kwietnia eksperyment, o którego wynikach przekonaliśmy się dopiero teraz. Do czterech słoików włożyliśmy odpady: papier, folię, plastik oraz resztki Bio. Wszystko zasypaliśmy ziemią i codziennie dbaliśmy o to, by była ona wilgotna. Po trzech tygodniach wysypaliśmy zawartość słoików. Jak się okazało odpady Bio uległy rozkładowi, również papier praktycznie zniknął, natomiast pozostałe: plastik oraz folia nie uległy żadnym zmianom. To doświadczenie miało na celu uświadomienie naszym najmłodszym szkodliwości wyrzucania śmieci do lasu itp. oraz konieczność ich segregacji: do odpowiednich kubłów lub na kompost. Zwieńczeniem tygodniowego cyklu zajęć były zabawy z wykorzystaniem plastikowych odpadów: wykonaliśmy ślimaki z plastikowych butelek, zakrętek i papieru, a ze starej butelki i kawałka siatki powstała świetna zabawka do robienia baniek mydlanych. Zapraszamy na fotorelację z ekotygodnia 🙂