Ekologiczny tydzień w grupie starszaków

Dbanie o naszą planetę rozpoczyna się w naszych domach, od małych codziennych kroków jakimi są segregacja śmieci, oszczędzanie zasobów naturalnych, dbanie o zieloną przestrzeń wokół nas. Dlatego też tak bardzo dbamy o to, by już od najmłodszych lat postawy proekologiczne kształtować wśród naszych wychowanków. Grupa starszaków jednak rozpoczęła tydzień w nieco inny sposób. Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Również nasze przedszkolaki będą musiały odnaleźć się w nowej rzeczywistości w jakiej przyszło nam obecnie żyć. Pomogła im w tym bajka edukacyjna „Wojtek i maseczki”, która w prosty i przystępny dla dziecka sposób wytłumaczyła konieczność noszenia maseczek naszym najmłodszym. Ważna jest dbałość nie tylko o zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. W tych trudnych czasach towarzyszom nam różnorodne emocje. Zatem starszaki tego dnia rozmawiały o emocjach, tych pozytywnych jak i tych negatywnych oraz szukały sposobów radzenia sobie z nimi. We wtorek rozpoczęliśmy już nasz ekologiczny cykl zabaw. Dzieci miały okazję utrwalić zasady segregowania śmieci poprzez bajki i filmy edukacyjne, a następnie zdobyte wiadomości i umiejętności wykorzystać w praktyce, pomagając w segregacji odpadów w domu. Dzień zakończyliśmy ćwiczeniami i zabawami ruchowymi z wykorzystaniem plastikowych butelek i gazet. Środa upłynęła nam pod znakiem zabaw matematycznych z wykorzystaniem kolorowych nakrętek, wytłoczek po jajkach, patyczków itp. W czwartek starszaki  poprzez film edukacyjny „Ekologiczny dom” i „W kontakcie z naturą” dowiedziały się w jaki sposób oszczędzać energię elektryczną, wodę, oczyszczać powietrze oraz dbać o rośliny i zwierzęta wokół. A następnie przystąpili do projektowania i wykonywania plakatów pt. „Mali obrońcy przyrody”. Piątek jak co tydzień był dniem z literką. W tym tygodniu poznaliśmy literę „f”, dzieci zaprojektowały również ekologiczną torbę. Zwieńczeniem tygodniowych zajęć była praca techniczna – zabawka z odpadów. Nasze starszaki jak zawsze wykazały się kreatywnością i pomysłowością. Bardzo dziękuję za zaangażowanie i wszystkie przesłane zdjęcia. Zapraszam na fotorelację 🙂

Michaela Sigmund-Lasak