Ekologia

„Otaczająca nas przyroda jest bezcennym skarbem. Szacunku do niej powinniśmy uczyć już od najmłodszych lat. Kształtując wrażliwość dziecka na piękno natury, chronimy środowisko i dbamy o przyszłość kolejnych pokoleń” ten cytat towarzyszył maluszkom przez cały czwarty tydzień kwietnia. Poniedziałek był dniem zapoznania się z tematem dbania o środowisko. Na początku nauczyliśmy się sortowania odpadów do odpowiednich pojemników. Bajka pt: „Jak segregujemy śmieci” miała nam pomóc zrozumieć, jak ważna jest segregacja. We wtorek skupiliśmy się na porach roku bo tak naprawdę, o każdej porze należy dbać o otoczenie, w którym żyjemy. Rozwiązywaliśmy zagadki słowne, słuchaliśmy utworów Vivaldiego (wiosna, lato, jesień, zima) oraz z wykorzystaniem klamerek wykonywaliśmy motylkowe pory roku, którymi przyozdabialiśmy gałązki przyniesione z ogrodu. We środę obchodziliśmy światowy dzień Ziemi przypadający na 22 kwietnia. Jest to święto, w ramach którego warto spojrzeć z jeszcze większą troską na naszą planetę, jej zasoby naturalne oraz wszystkie zamieszkujące ją gatunki zwierząt i roślin. Zapoznaliśmy się w tym dniu z wyglądem globusa, słuchaliśmy odgłosów natury (śpiew ptaków, odgłosy deszczu, wiatru, strumyku) oraz wykonywaliśmy za pomocą farbek i pianki do golenia naszą planetę ziemię, która robiła wrażenie „puchnącej” kuli. W czwartek odkrywaliśmy skarby ziemi. A gdzie było je najlepiej znaleźć? Oczywiście na dworze, we własnym podwórku. Wykonywaliśmy wspaniałe ścieżki sensoryczne z patyków, piasku, kamyków, kwiatków, szyszek i trawy. Efekty były zadziwiające. Ponadto wykonaliśmy instrument muzyczny właśnie z odpadu, a mianowicie z butelki plastikowej. Wystarczyło ją jedynie ładnie przyozdobić, wsypać fasolę lub ryż i gotowe. Ostatni dzień tygodnia, był dniem podsumowującym. Do rozwiązania był quiz ekologiczny, sprawdzające poziom wiedzy dzieci na temat ochrony środowiska. Robiliśmy w tym dniu również ekologiczne ludziki z wykałaczek drewnianych i pustych zakrętek. Ślubowaliśmy, iż będziemy zawsze dbać o naszą ziemię i nigdy jej nie skrzywdzimy. Na zakończenie tygodnia dzieci otrzymały medal „Strażnika przyrody” oraz dyplom. Dziękuje dzieciom, rodzicom za tak cudowny i owocny, a przede wszystkim ekologiczny tydzień.

Anna Nowak