Dzień Listonosza

16 października obchodziliśmy w grupie starszaków dzień Listonosza. Dzieci poznały znaczenie symboli Poczty Polskiej oraz dowiedziały się o ciekawej pracy listonosza doręczającego listy, przesyłki i paczki prosto do adresatów. Poznały drogę listu „Od nadawcy do adresata”, oglądały przykładowe listy, kartki pocztowe, jak i różnego rodzaju ulotki związane z pocztą. Dowiedziały się również, jak kiedyś dostarczano listy oraz jak jest to robione dziś. Wyszukiwały spośród kilkunastu listów swojego, zaczynającego się pierwszą literką imienia dziecka. Dzieci słuchały również opowiadania „Przygoda z małpką”, na podstawie którego dowiedziały się, jak ważna jest umiejętność przedstawiania się swoim imieniem i nazwiskiem. Ważne jest również to, aby znać swój adres zamieszkania. Dzieci ćwiczyły tę umiejętność, aby wiedzieć dokładnie na jakiej ulicy mieszkają. Ponadto rozwiązywały w kartach pracy zadania, projektowały swój własny znaczek pocztowy oraz wykonywały pracę plastyczną „Listonosz”, gdzie za zadanie miały dodatkowo podpisać się samodzielnie swoim imieniem. Kulminacyjnym punktem dnia była zabawa w pocztę gdzie dzieci bawiły się w wysyłanie listów, paczek, przybijały pieczątki oraz malowały pocztówki.

 

Anna Nowak