Dzień Kropki w grupie starszej

15 września 2021 r. w grupie starszaków w Przedszkolu w Zabełkowie obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli The Dot Day.  Dzień Kropki to święto, które od 2008 roku stwarza okazję do budowania pewności siebie i pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych. International Dot Day jest świętem kreatywności, odwagi i zabawy. Jego celem jest pomoc dzieciom w odkrywaniu własnych talentów, poznaniu mocnych stron, wyrabianiu wiary we własne siły. Wszystko rozpoczęło się w 2003 roku, kiedy Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci „The Dot” (czyli “Kropka”), w której opowiedziana została historia małej Vashtii. Nieśmiała dziewczynka, dzięki mądrej nauczycielce, uwierzyła w siebie i poznała swój talent, inspirując tym samym tysiące ludzi do działania. Wspólne świętowanie w starszakach rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkiej bajki o małej Vashti . Podczas „burzy mózgów” starszaki  prześcigały się w pomysłach na kreatywne przeobrażenie i wykorzystanie zwykłej małej kropki. Tego dnia nie zabrakło również różnorodnych zabaw zręcznościowych, matematycznych i ruchowych z wykorzystaniem kropek. Dzieci z grupy starszej rozwijały również swoją kreatywność i pomysłowość, a także zainteresowanie nowoczesnymi technologiami informatycznymi podczas zabawy plastycznej z wykorzystaniem aplikacji mobilnej Quiver. Aplikacja Quiver jest to narzędzie AR (ang. augmented reality) rozszerzonej rzeczywistości, czyli systemu łączącego świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Quiver łączy technologię z tradycyjnymi kolorowankami. Pomalowane kredkami obrazki aplikacja ożywia i nadaje im trójwymiarowe kształty. Dzieci były zachwycone mogąc zobaczyć swoje „kropkowe dzieła” w 3D.

Michaela Sigmund-Lasak