Dzień Kredki w grupie młodszej

20 Listopada w grupie młodszej świętowaliśmy Dzień Kredki. Kredki towarzyszą dzieciom już od najmłodszych lat. To za ich pomocą dziecko przenosi na papier swoje marzenia, fantazję i wizję świata. Nie tylko rozwijają małe dłonie i paluszki ale kształtują wyobraźnię i są narzędziem rozwijającym kreatywność 🙂 Tego dnia przedszkolaki przyszły ubrane do przedszkola w kolor swojej ulubionej kredki. Zajęcia rozpoczęliśmy od filmu edukacyjnego „W fabryce kredek” podczas którego dzieci poznały proces produkcji kredki. Następnie maluchy utrwaliły kolory dopasowując ilustracje do odpowiednich kredek. Dzieci powtarzały także nazwy kolorów w języku angielskim. Nie zabrakło także naszych ulubionych zabaw badawczych z wykorzystaniem oczywiście kredek. Podczas pierwszego doświadczenia przedszkolaki dowiedziały się jak można wykorzystać połamane kredki woskowe, które nie nadają się już do rysowania. Niepotrzebne kredki delikatnie rozbiliśmy tłuczkiem, a następnie włożyliśmy wszystko do foremek na babeczki i wstawiliśmy na kilka minut do gorącego piekarnika. Po wystygnięciu z powstałej roztopionej masy powstały kolorowe kredkowe babeczki, którymi następnie wykonaliśmy wspaniały rysunek. Podczas drugie doświadczenia maluchy obserwowały proces topnienia kredek woskowych pod wpływem gorącego powietrza suszarki, w wyniku czego powstał nam piękny kolorowy abstrakcyjny obraz. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej z wykorzystaniem ostrużyn z kredek.

Michaela Sigmund-Lasak