Dzień Drzewa w grupie starszej

20 października obchodziliśmy w starszakach Dzień Drzewa. Obchody tego święta są już naszą przedszkolną tradycją. Warto wiedzieć, że Dzień drzewa wymyślił w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że: „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea ta spotkała się szerokim odzewem. Do Europy idea trafiła w 1951 roku. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa. Od kilku lat w październiku w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa, organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej. Celem programu Święto Drzewa jest zainspirowanie młodych ludzi do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzew.

Tego dnia podczas zajęć dzieci z grupy starszej dowiedziały się jaką rolę odgrywają drzewa w naszym ekosystemie, co zagraża drzewom oraz jak możemy drzewa chronić poprzez swoje codzienne działania. Starszaki poznały również budowę drzewa oraz dowiedziały się jakie zwierzęta zamieszkują poszczególne partie drzew. Ponad to grupa starszaków wykonała wspólnie przestrzenną pracę plastyczną „Drzewo w 4 porach roku”. Na zakończenie zajęć dzieci wcielając się  w rolę drzew uczestniczyły w zabawie muzycznej inspirowanej utworem z kanonu muzyki klasycznej „Marsz Turecki” Mozarta.

Michaela Sigmund-Lasak